StoryEditor

Tantniś krzyżowiaczek zagrożeniem dla kapustnych

29.06.2016., 10:34h
Uprawom roślin kapustnych zagraża motyl tantniś krzyżowiaczek (Plutella xylostella). Stadium odpowiedzialnym za powstawanie szkód na plantcjach są niewielkie gąsienice tego gatunku. 

Szkody w uprawach wyrządzają jasnozielone gąsienice z ciemną głową, które osiągają wielkość około 12 mm długości. Ciało gąsienic jest podzielone na dobrze widoczne segmenty. Szkodniki żerują na roślinach w momencie, gdy te zawiązują główki bądź róże. Gąsienice tantnisia niszczą stożek wzrostu co uniemożliwia zawiązywanie główek i róż. Oprócz tego szkody mogą wyrządzać także na starszych liściach prowadząc na nich żer minujący. 

Zimuje poczwarka ukryta w resztkach roślinnych lub w szczelinch kory. Dorosłe motyle wylatują na przełomie kwietnia i maja. Naloty tantnisia krzyżowiaczka nasilają się w lata suche i ciepłe. Samice składają jaja na dolnej stronie blaszki liściowej. Gąsienice z nich wylęgnięte żerują na roślinach kapustnych przez około 3 tygodnie. W dalszych miesiącach pojawiają się kolejne pokolenia tego gatunku, łącznie może być ich 3. 

Gąsienice tantnisia można rozpoznać po tym, że po dotknięciu zwija się w podkówkę oraz spuszcza się po przędzy na ziemię. By uniknąć problemów z tym szkodnikiem zaleca się usuwanie chwastów z rodziny kapustowatych oraz samosiewów rzepaku, które mogą być roślinami żywicielskimi dla żarłocznych gąsienic. 

04. maj 2024 23:49