StoryEditor

Uwaga na śmietkę

09.05.2018., 11:26h
Po zdjęciu osłon z agrowłókniny plantacje są narażone na atak śmietki kapuścianej.
Pułapka zapachowa wabi ciężarne samice śmietki kapuścianej. Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie przez 2 kolejne dni.
Pułapka jest zbudowana z pojemnika koloru żółtego. W górnej części pojemnika – przytwierdzona do pokrywki znajduje się buteleczka z płynem wabiącym owady. Należy ją wymieniać co 5–10 dni (zależnie od pogody), gdyż płyn w niej zawarty stopniowo ulatnia się. W dolnej części pułapki jest umieszczone naczynie z wodą (z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń), do którego trafiają muchy śmietki.
Pułapka jest przymocowana do palika, ustawionego na polu – około
2 m od brzegu pola. Pułapka powinna być umiejscowiona tuż ponad roślinami. Na plantacji powinny się znaleźć przynajmniej dwie pułapki.
Na plantacjach odmian wczesnych warzyw kapustnych pułapki trzeba ustawić na początku kwietnia.
Uprawiając odmiany średnio wczesne i późne, trzeba to zrobić około 20 czerwca.
Zawartość pojemnika z wodą sprawdza się dwa razy w tygodniu. Jeśli dwukrotnie (dzień po dniu) odłowi się przynajmniej 2 muchy (obliczona średnia z pułapek), wiemy już, że trzeba wykonać zabieg opryskiwania. Termin zależy pogody – przy ciepłej i słonecznej opryskujemy po 2–3 dniach, przy chłodniejszej po 4–5 dniach. Konieczne jest ponowne opryskiwanie dwa lub trzy razy co 7–10 dni, np. Karate 2,5 WG, Karate Zeon 050 CS, LambdaCe 050 CS, Wojownik 050 CS.

kw
20. czerwiec 2024 18:19