StoryEditor

Dlaczego warto zrezygnować z pługa w uprawie cebuli? Relacja ze spotkania!

07.09.2022., 00:00h

5 września spotkaliśmy się na polu u Pana Andrzeja Nowińskiego w Skalmierowicach k. Gniewkowa, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z odmianami cebuli, uprawianej bez orki, o której opowiadał sam gospodarz.

W miejscowości Skalmierowice k. Gniewkowa wraz z firmą Rol-Spec oraz Flortom zorganizowane zostało spotkanie „Cebula bez orki”, podczas którego dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odpowiedział na pytanie – Dlaczego warto zrezygnować z pługa? A Andrzej Nowiński, gospodarz opowiedział o tym, jak udało mu się wyprodukować taką cebulą metodą bezorkową. O tym szerzej w kolejnym numerze WiOM.


Fot. Dr hab. Tomasz Piechota


Fot. 2. Andrzej Nowiński, gospodarz

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z asortymentem Hurtowni Ogrodniczej Flortom, która na rynku działa już ponad 20 lat. Jak podkreślają, stawiają na systematyczne poszerzanie oferty, tak aby sprostać nowoczesnym wymaganiom i zrównoważonego stosowaniu środków ochrony roślin, tak aby wspierać wzrost i rozwój plantacji swoich klientów.


Fot. Krzysztof Dąbrowa, firma Flortom

Odmiany cebuli, którą wybrać?

Szeroka gama odmian cebuli została zaprezentowana przez dwie firmy Rol-Spec oraz ALSEED.

Firmę Rol-Spec reprezentował Marcin Wieczyński. Mieliśmy okazję zobaczyć cebule już na polu, były to takie odmiany z hodowli firmy Cora Seeds jak między innymi Ambrador F1, Fundador F1, Magika F1 czy Mitika F1.


Fot. Marcin Wieczyński, firma Rol-Spec, Katarzyna Wójcik redaktor naczelna WiOM

Parę słów o najbardziej znanej odmianie cebuli, jaką jest Ambrador F1.
Zdecydowanie cebula z przeznaczeniem na świeży rynek oraz przetwórstwo. Jest to odmiana w typie Amerykańskim z dużym potencjałem plonotwórczym oraz silnym systemem korzeniowym. Odmianę Ambrador można również długo przechowywać, nawet do końca kwietnia. Jeżeli zależy nam na dużym kalibrażu i wysokim plonie warto się zastanowić nad tą odmianą.


Fot. Cebule Cora-Seeds

Andrzej Lipiński z firmy ALSEED, podczas spotkania zaprezentował trzy odmiany: Jady F1, Goldie oraz Yellow Sweet Spanish. Warto zatrzymać się przy odmianie Jady F1. Jest to cebula, hybryda w typie Hiszpańskim, do długiego przechowywania, jest to okres nawet 9 miesięcy. Czas wegetacji to 125 dni, cebule są bardzo duże, pokryte twardą, ciemnożółtą łuską.


Fot. Andrzej Lipiński, ALSEED

 
Fot. 6. Cebule firmy ALSEED

Jak zaoszczędzić 250 euro na hektarze?

Firma Agro-Sorb zaprezentowała ciekawe rozwiązanie, jakim jest Agro-Sorb Folium. Agro-Sorb Folium to uniwersalny biostymulator, który można stosować we wszystkich uprawach dolistnie. Jest to zestaw aktywnych L-aminokwasów, co ważne pochodzących z hydrolizy enzymatycznej, a nie chemicznej. Zawiera również dodatek mikroelementów takich jak bor, mangan oraz cynk.


Fot. Agro-Sorb-Folium

Jak zaznaczyła Agata Niewolna z firmy Agro-Sorb, w Niemczech u producenta cebuli, używanie przez ostatnie trzy lata właśnie tego produktu w połączeniu z melasą, pozwoliło na przestanie korzystania z chemicznych insektycydów, oraz oszczędności według plantatora rzędu 250 euro na hektarze.

Cebula potrzebuje wody, jak ją dostarczyć?

Firma Ha-Dwa-O zaprezentowała nową aplikację firmy Rivulis Polska – ReelView. Jest to pomocne narzędzie, które pozwala na bezpłatny monitoring satelitarny pola, na którym stosowane jest nawadnianie kroplowe. Dzięki czemu, szybko i dokładnie dowiemy się, np. która linia ma zatkane filtry. Nawadnianie jest ważne, zasoby wody w Polsce coraz mniejsze, dlatego oszczędne i mądre gospodarowanie na polu jest kluczem do wysokich plonów.


Fot. Ha-Dwa-O

Jeżeli o wodzie mowa, to nowość od firmy Czajkowski – Rolka – urządzenie do zmiany kierunku prowadzenia węża irygacyjnego. To, co ją wyróżnia to minimalna obsługa pracy deszczowni, redukcja czasu pracy oraz kosztów, brak powtarzalnego przestawiania i ustawiania deszczowni w ścieżkę technologiczną oraz brak rozkładania rurociągów napowierzchniowych na skraju pola.


Fot. Szymon Błaszkiewicz firma Czajkowski


Fot. Szymon Czajkowski – Rolka do zmiany kierunku prowadzenia węża irygacyjnego.

W kolejnych artykułach szczegółowe informacje. Bądźcie na bieżąco!

 

Bernat Patrycja

17. czerwiec 2024 12:17