StoryEditor

Dzień cebuli nawadnianej kroplowo – Lustracja pola w Strzałkowie. Zobacz relacje!

16.09.2022., 00:00h

Wczoraj 15.09.2022 roku redakcja WiOM zorganizowała spotkanie na polu u Pana Włodzimierza Ziółkowskiego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć plon końcowy uprawianej u niego cebuli oraz posłuchać miedzy innymi o ochronie biologicznej czy o odmianach z hodowli MoravoSeed.

Spotkanie rozpoczęło się lustracją odmian cebuli z hodowli MoravoSeed na polu u Pana Włodzimierza Ziółkowskiego.

 
Fot. Włodzimierz Ziółkowski

Plantacja zlokalizowana jest w Strzałkowie i ma powierzchnie 2ha, a odmiany jakie się tam znajdowały to między innymi:

  • Amfora F1;
  • Bolero F1;
  • Finezja F1;
  • Magnate F1;
  • Unico F1;
  • Stalagmit F1;
  • Triumf F1.

O odmianach szczegółowo opowiadał Dariusz Kacprzak z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki. Opisy odmian zostaną opisane w kolejnych artykułach.

 
Fot. Dariusz Kacprzak firma PNOS

Za nawożenie cebuli odpowiadała firma FOSFAN, którą na spotkaniu reprezentował Pan Wacław Mazur.

 
Fot. Wacław Mazur

Przedsiewnie został zastosowany flagowy nawóz Fructus Ogrodnik o składnie 10-5-10 + mikro w ilości 500 kg/ha. Gdy cebula była w fazie 3-4 liści zastosowano nawóz dolistny Fructus Professional 20-20-20 + mikro – 2,5 kg/ha. W połowie czerwca również w formie nawozu dolistnego w ilości 2,5 kg/ha zastosowano nawóz potasowy – Fructus Professional 12-12-36 + mikro.


Fot. Plan nawożenia FOSFAN

Po lustracji pola uczestnicy udali się na drugą część spotkania, gdzie mieli okazję posłuchać wykładu Pana Piotra Borczyńskiego z KPODR oddział Zakrzewo. Tematem wystąpienia były „Przyczyny słabych wyników na tegorocznych plantacjach cebuli”. Wykład opisany będzie w kolejnym numerze WiOM.


Fot. Piotr Borczyński

O ochronie biologicznej i nowej rejestracji preparatu Naturalis opowiadał Mariusz Staszczyk z firmy Biocont. 

Natulalis jest to bioinsektycyd, który w swoim składzie zawiera konidia Beauveria bassiana szczep ATCC 74040. Zwalcza szkodliwe owady we wszystkich fazach rozwojowych. Wcześniej do stosowania wyłącznie pod osłonami, teraz wraz z nową rejestracją używać go można również w uprawach polowych.


Fot. Sławomir Dułacz i Mariusz Staszczyk, firma Biocont

W trakcie spotkanie uczestnicy mieli możliwość skonsultowania się z przedstawicielami firmy Ha-Dwa-O, która zajmuje się projektowaniem, montażem, a także serwisem systemów nawadniania.


Fot. Bartłomiej Janas oraz Patryk Ziółkowski firma Ha-Dwa-O.Bernat Patrycja

26. maj 2024 03:38