StoryEditor

Jak w sposób biologiczny ochronić kukurydzę przed omacnicą?

08.09.2022., 00:00h

W miejscowości Radziejów wraz z Grupą Producentów Owoców i Warzyw „WARPOL” zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego mogliśmy dokładnie zapoznać się z tematyką dotyczącą kukurydzy cukrowej. W tym ochronie przed szkodnikami, produktami biologicznymi, które omówił dr Michał Pniak z firmy Biocont.

Firma Biocont Polska zajmuję się biologicznymi metodami ochrony roślin, od upraw sadowniczych po warzywnicze.- Mamy również rozwiązania w uprawie kukurydzy. Rozwiązania biologiczne, które służą do zwalczania omacnicy prosowianki, jak i również stonki. Niemniej stonka jest mniejszym problemem w uprawie niż omacnica prosowianka. Dlatego też w wielu przypadkach zwalczając omacnice prosowiankę, przy użyciu metod biologicznych, najczęściej zwalcza również stonkę – zaczyna dr Michał Pniak.


Fot. Dr Michał Pniak, firma Biocont

Błonkówki i bakterie na omacnice

Pierwszym produktem polecanym przez firmę Biocont jest preparat oparty na kruszynku.

- Najczęściej w uprawie kukurydzy stosowany jest kruszynek Trichogramma. Występuje w formie zawieszek, które umieszczamy w ilości 25 na cały hektar. Następnie te pożyteczne błonkówki, które znajdują się w tych zawieszkach wylatują na plantację, poszukując jaj omacnicy prosowianki. Pasożytują na nich dzięki czemu cała plantacja jest zabezpieczona przez wiele dni – mówi dr Michał Pniak.


Fot. 3. Jaja omacnicy spasożytowane przez kruszynka

Innym preparatem jest Lepinox Plus, jest to środek oparty na bazie bakterii Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki. Lepinox Plus służy do zwalczania gąsienic omacnicy prosowianki.

- Opryskujemy rośliny w momencie pojawienia się gąsienic omacnicy. Mechanizm działania polega na tym, że po zjedzeniu przez gąsienice fragmentu rośliny wraz z bakterią, uszkadza się przewód pokarmowy oraz dochodzi do ogólnego zakażenia organizmu, czyli tzw. sepsy – wyjaśnia dr Michał Pniak.

W którym momencie zastosować zawieszki z kruszynkiem? Jak zabezpieczyć kukurydze na ziarno czy na kiszonkę o dużej powierzchni? To wszystko w filmie poniżej!

19. maj 2024 09:59