StoryEditor

Nawożenie kukurydzy cukrowej z firmą Yara – jak uzupełnić niedobory wapnia?

07.09.2022., 00:00h

W miejscowości Radziejów wraz z Grupą Producentów Owoców i Warzyw „WARPOL” zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego mogliśmy dokładnie zapoznać się z tematyką dotyczącą kukurydzy cukrowej. W tym specjalnie dobranym planem nawożenia od firmy Yara. W jaki sposób poradzić sobie z niedoborami wapnia, przy optymalnym odczynie gleby?

Wojciech Kopeć z firmy Yara współpracuje z Grupą WARPOL od dłuższego czasu, chociaż jak zaznacza, początki były trudne.

Trudne początki i wapno wynoszone z pola

- Pamiętam początki współpracy dość trudne, sporo wyzwań, dużo pól, z których mieliśmy wyniki analiz glebowych, szukaliśmy też zależności, dlaczego pomimo optymalnego odczynu, brakuje wapnia. Wyszło, że jeżeli mamy dużo warzyw w płodozmianie to duże ilości są wynoszone z plonem z pola i to nie wraca – mówi Wojciech Kopeć z firmy Yara.


fot. Wojciech Kopeć, firma Yara. 

Jakie rozwiązanie dla uzupełnienia przy optymalnym odczynie gleby?

- Szukaliśmy produktu nawozu, który miałby w swoim składzie rozpuszczalne formy wapnia, nawóz miałby być na bazie saletry wapniowe, do tego przystępny cenowo. Kukurydza cukrowa jest warzywem, przy którym jest bardzo dużo ręcznej pracy, a nie koniecznie idą za tym zyski z hektara przy małych producentach, tutaj ważna jest też ilość hektarów. Rozwiązaniem jest nawóz na bazie mocznika i saletry wapniowej – SuperStart – dodaje Wojciech Kopeć.

Co o nawozie SuperStart?

Nawóz SuperStart użyto przedsiewnie, w ilości 250 kg/ha. W swoim składzie posiada trzy formy azotu:

  • saletrzaną;
  • amonową
  • oraz amidową, odpowiednio w ilościach: NO3 – 5,8%, NH4 – 0,5% oraz NH2 – 27,7%, powodują one szybkie, ale i długotrwałe działanie.
Ważnym składnikiem jest również rozpuszczalna firma wapnia – CaO – 10,6%. Dzięki podaniu takiego składu pod roślinę zmniejszamy podatność na choroby fizjologiczne, a bardzo dobrze rozpuszczalna forma wapnia wpływa na właściwości fizyczne gleby. Użyto również nawozów dolistnych, o których więcej dowiecie się Państwo z filmu.
Bernat Patrycja
17. czerwiec 2024 13:08