StoryEditor

Ochrona warzyw oraz kolekcja cebuli i marchwi – Bayer w Bedlnie

15.07.2022., 00:00h

11 lipca firma Bayer zorganizowała spotkanie w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie. Pokazano efekty w ochronie warzyw w doświadczeniach pokazowych i rejestracyjnych. W Centrum założono też kolekcję odmian cebuli i marchwi firmy Seminis.

Warunki pogodowe

– W kwietniu spadło zaledwie 33 l/m2 deszczu. Pierwsze znaczące opady zanotowano w 3 dekadzie maja. Spadło wówczas 50 mm wody. W czerwcu odnotowano opady na poziomie 70 l/m2. W lipcu było to dodatkowe 70 l/m2 – mówił Henryk Rojek i Grzegorz Barlak, którzy w tym roku oprowadzali po poletkach w Bedlnie. Kwiecień był chłodny, w maju temperatura nocami spadała do zera, ale bez przymrozków. W ostatnim tygodniu czerwcu wystąpiły upały, które spowodowały oparzenia słoneczne, szczególnie było to widać na szczypiorze cebuli. Podczas spotkania 11 lipca pogoda sprzyjała chorobom – było wilgotno i około 20 stopni. Jak przekazano, to dobre warunki do rozwoju mączniaka rzekomego.


fot. Gospodarze Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie (od lewej): Piotr Dutkowski, Grzegorz Barlak, Henryk Rojek i Radosław Suchorzewski.

Jakie doświadczenia?

W Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie prowadzone są doświadczenia rejestracyjne i pokazowe. W ziemniaku odmiany Vineta sadzonej 24 kwietnia prowadzone jest doświadczenie herbicydowe oraz fungicydowe z nowymi, obiecującymi substancjami. Pod kątem zwalczania alternariozy na ziemniaku prowadzone jest doświadczenie ze środkiem Propulse 250 SE, który niedawno uzyskał rozszerzenie o takie zastosowanie w tej uprawie.


fot.  Propluse 250 SE – nowość o działaniu układowym do stosowania w ziemniaku.


fot. Doświadczenie ze skutecznością herbicydów w uprawie ziemniaka.

Cebulę w doświadczeniach pokazowych wysiano 13 kwietnia. Wschody nie były wspomagane nawadnianiem kroplowym. Po siewie doglebowo zastosowano Bandur w dawce 0,8 l/ha. Przed wschodami był zabieg Roundupem, powschodowo w celu ograniczenia komosy zastosowano mieszaninę Bandura z Lentagran 45 WP. Pod koniec czerwca przed zachwaszczeniem wtórnym użyto środka Wing P w dawce 1,5 l/ha. W czerwcu na skutek upałów dochodziło do oparzeń słonecznych szczypioru. Poziom tych uszkodzeń zróżnicowany był w zależności od odmiany. W tych miejscach widoczna była infekcja stemphylium. Opanowano ją środkami Fandango oraz Luna Experience. Na wciornastka skuteczny okazał się Decis i Movento.

Marchew wysiano 29 kwietnia, a wtedy było już bardzo sucho.

– Po tygodniu od siewu 4 maja wykonano pierwsze nawadnianie kroplowe i od tego momentu liczę okres wegetacji roślin – mówił Piotr Dutkowski. – Wschody pojawiły się tydzień później. Przed wschodami zastosowano Bandur i Racer, nalistnie Bandur i Sencor w 3 zabiegach i różnych dawkach. Ostatni zabieg wykonano 27 czerwca w dawce Bandur 0,5 l/ha i Sencor 0,2 l/ha. Jednoliścienne chwasty zwalczono środkiem Select Super.


fot.  Piotr Dutkowski omówił kolekcję odmian marchwi i cebuli.

Odmiany marchwi w kolekcji

 • Carvora. Odmiana o 90-dniowym okresie wegetacji, polecana na rynek warzyw świeżych. Podczas spotkania miała 65 dni. Widać, że przyrost korzeni jest dobry. Odmiana jest szybka, bardzo dobrze sprawdza się z wczesnych siewów, ale również jako poplon. Nać jest ciemna, silna. Posiano ją w zagęszczeniu 1,2 mln szt./ha. Jednak są gospodarstwa, gdzie jest uprawiana w ilości 800 tys. szt. nasion na ha.

fot. Odmiana Carvora.

W próbach znalazły się odmiany testowe i przedkomercyjne, takie jak SVDN7802, SVDN8860 oraz Carruba.

 • Caribou. Nasza najlepsza odmiana z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych do długiego przechowywania oraz produkcji plastrów. Ma 130 dni wegetacji. 11 lipca, czyli w połowie swojego okresu wegetacji, miała bardzo dobre przyrosty. Nać szybko się regeneruje w trakcie wegetacji. W tym roku odmiana bardzo dobre miała wschody. Optymalne dla niej zagęszczenie to 1,2 mln szt./ha. Korzenie nie pękają podczas zbioru i mycia, są wyrównane i nie przerastają.
 • Carlano. Odmiana świeżorynkowa i do produkcji plastrów. Zalecamy zagęszczanie 1,2 mln szt./ha. Odmiana bardzo plenna o nieco dłuższym korzeniu niż Caribou. Wyróżnia ją bardzo silna, zdrowa nać.
 • Catania (SVDN7396). Nowa odmiana o 130 dniach wegetacji marchwi o bardzo ciemnej naci. Ma już nazwę handlową, ale będzie jeszcze testowana w naszych warunkach przez kolejny rok.
 • Orangeblaze i Belveta. Odmiany z przeznaczeniem do przemysłu. Belveta polecana do produkcji soków premium, z racji wysokiej zawartości beta-kerotenów i niskiej tendencji do kumulowania azotanów. Orangeblaze jest to uniwersalna odmiana do mrożenia, o bardzo dużym potencjale plonotwórczym.

Odmiany cebuli

 • SV6646NW. Wczesna odmiana w typie hiszpańskim o okresie wegetacji ok. 110 dni. Cebule wyrównane, kuliste, bardzo dużych rozmiarów. Dają bardzo wysoki plon ogólny z przewagą cebul powyżej 80 mm. Mocny, silnie rozbudowany system korzeniowy pozwala na uprawę w różnych warunkach glebowych. Na poletku uprawiana w zagęszczeniu 2,8 mln nasion/ha.

 • Tucannon. Nowa odmiana, której nie ma jeszcze w sprzedaży w Polsce. Szybko rośnie. Na plantacji w Bedlnie szczypior nie miał objawów poparzenia przez słońce.
 • Saddleback. Nowa, bardzo wczesna odmiana w typie amerykańskim dostępna w handlu. To odmiana bezpieczna dla producenta – nadaje się do bezpośredniej sprzedaży na rynku warzyw świeżych od początku sierpnia, oraz do obierania. Można ją przechować do końca stycznia. Ponadto cebule są twarde i okryte jasną łuską na którą jest zbyt.

fot. Saddleback.
 • Lovito (SVND1416). To nowa odmiana o cechach odmian w typie Long Long Day i Long Day. Można ją określić jako bardzo wczesny rijnsburger. Może być przechowana do końca marca. Polecana do obierania oraz na świeży rynek. Cebule twarde z ciemniejszą łuską. Plonuje kilka dni po Saddleback. Odmianę wyróżniają bardzo dobre i szybkie wschody, mocny wigor i wyrównanie od samego początku wzrostu, co ułatwia między innymi aplikację herbicydów.

fot. Lovito – nowość.
 • SV3557ND. Dobrze znany rijnsburger do długiego przechowywania do maja. Liście mają bardzo dobrą pokrywę woskową. Są mniej porażane przez wciornastka. Odmiana o mocnym systemie korzeniowym, dlatego również może być uprawiana bez nawadniania.
 • Rockito. Najpóźniejsza w ofercie firmy. Cebule są bardzo twarde, więc można je przechowywać bardzo długo na wysokich pryzmach. Rockito oraz SV3557ND bardzo dobrze poradziły sobie podczas wysokich temperatur pod koniec czerwca i nie zaobserwowano zaschniętych końcówek szczypioru.


fot. Pozycjonowanie produktów Bayer w uprawie cebuli.

17. czerwiec 2024 13:12