StoryEditor

XXI Targi Międzynarodowe w Gołuchowie za nami - Sprawdź co się działo!

12.09.2022., 00:00h

Prezentacje innowacji w ogrodnictwie i odmian warzyw, branżowe konsultacje i seminaria.  Te i inne atrakcje miały miejsce podczas Dni Ogrodnika. Już XXI edycji Targów Międzynarodowych w Gołuchowie. Kto otrzymał tytuł „Wzorowego ogrodnika”?

Dwudziesta pierwsza edycja Dni Ogrodnika – Tragów Międzynarodowych miała miejsce w Gołuchowie koło Kalisza w miniony weekend, w dniach 10-11.09.2022 roku. Wydarzenie zorganizowane było przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Stowarzyszenie Nowoczesny Ogrodnik, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami oraz gospodarza, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Po czteroletniej przerwie, teren OKL w Gołuchowie zapełnił się namiotami i pawilonami, w których przez dwa dni uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w konsultacjach i pokazach najnowszej technologii i maszyn, a także prezentacji warzyw.

- Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu aktywnie współpracuje z jednostkami badawczo-naukowymi na rzecz polskiego rolnictwa i ochrony roślin. Dlatego cieszę się, że możemy wspólnie tworzyć Dni Ogrodnika, które są oparte na transferze branżowej wiedzy i nauki, a także dostarczają innowacji oraz promują polskich ogrodników i fachowców w międzynarodowym środowisku – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Innowacje i fachowe doradztwo

Wiodącym punktem spotkania były innowacje. Naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dzielili się swoja wiedzą i służyli doradztwem. Uczestnicy zainteresowani platformą eDWIN, mogli zaczerpnąć informacji na jej temat od doradców WODR.

Nagrody dla zasłużonych w ogrodnictwie

Podczas targów przyznano tytuł „Wzorowego Ogrodnika”. Nagroda ta skierowana była do producentów, którzy swoja działalnością mają wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa. Czterech laureatów zostało wyróżnionych przez profesora doktora habilitowanego Andrzeja Komosy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Kto zdobył tytuł?

Za wynalazczość w dziedzinie ogrodnictwa uhonorowani zostali państwo Beata i Andrzej Walczakowie. Maciej Mularski otrzymał tytuł za działalność społeczną na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Państwo Kamila i Karol Janasowie za działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, oraz bracia Damian i Paweł Chrzan, którzy zostali ambasadorami dobrego smaku pomidora szklarniowego.

Dni Ogrodnika promują takie działania i stwarzają możliwość integracji środowiska, aby dzielić się doświadczeniem i nawiązywać kontakty, służące rozwojowi i polepszaniu branży warzywniczej.


- To właśnie ogrodnicy i producenci tworzą te targi i od lat świadczą o ich jakości. Dzięki wam i dla was tu jesteśmy – podkreślał Stanisław Zabarski, dyrektor targów i wieloletni pracownik WODR w Poznaniu, który od ponad dwóch dekad z zaangażowaniem i pasją czuwa nad pomyślną realizacją każdej edycji. Za te zasługi pan Stanisław otrzymał specjalne wyróżnienie z rąk dyrektora Jacka Sommerfelda, jakim było dedykowane pióro.

Dwudziesta pierwsza edycja Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych w Gołuchowie odbyła się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka i była wspierana przez sponsora głównego, firmę Yara Poland oraz pozostałych sponsorów - firmy BBASF-Nunhems, Rockwool-Grodan, JAKSA i Giełdę Kaliską. Firma Agro-Sorb.


Firma Toma Seeds, Tomasz Marasik.


Firma Hazera.


Firma Bayer.


Firma Geo Polska.


Firma PlantiCo.


Firma Rijk Zwaan.


Firma NEF Science.


Firma Carbohumic.


Firma PONOS Ożarów Mazowiecki.


Firma Roam Technology.


Firma SQM.


Firma Torseed.
Firma Center Plast.

opr. Bernat Patrycja
Fot. Marta Szypere/inf.pras


22. czerwiec 2024 02:21