StoryEditor

Dlaczego i jakie pielniki warto stosować?

13.05.2021., 00:00h

11 maja odbyło się nasze webinarium organizowane we współpracy w redakcją PROFI - "Coraz mniej herbicydów coraz więcej pielników w uprawie warzyw i truskawek i innych roślin”. W naszym studio rozmawialiśmy o wybranych modelach pielników. Cały zapis wystąpienia dr. Artura Jakubka obejrzysz pod artykułem!

Podczas naszego webinarium dr Artur Jakubek dokonał przeglądu rynku pielników do uprawy warzyw, truskawek i innych roślin. Podzielił korzyści ze stosowania pielników na trzy kategorie. Pierwszą z nich są zalety agronomiczne. Należą do nich: likwidacja chwastów, mniejsze straty wody, napowietrzenie gleby, wymieszanie nawozu i mniejsza aktywność szkodników. Z kolei do korzyści ekonomicznych zaliczył: mniejsze zapotrzebowanie na nawóz, ograniczenie kosztów ręcznego odchwaszczania i mniejsze koszty na środki chemicznej ochrony. Wśród korzyści środowiskowych wymienił brak herbicydów, precyzyjne dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin oraz mniejszą erozję powierzchniową gleby. 

Dr Jakubek rozpoczął przegląd pielników od pielniko-obsypnika Norma marki Bomet dedykowanego do uprawy warzyw, truskawek, kukurydzy i ziemniaków. Przeznaczony jest on do redlin do 60 cm wysokości, a szerokość międzyrzędzi może wynosić od 62,5 do 75 cm. 

Kolejnym narzędziem do mechanicznego zwalczania chwastów jest spulchniacz-chwastownik - Aktywator marki Expom Krośniewice. Przeznaczony jest on do mechanicznego niszczenia chwastów w uprawie zbóż, ziemniaków, kukurydzy, rzepaku, buraków i większości warzyw. Napowietrza też glebę. Po zamocowaniu na dwóch ostatnich rzędach zębów specjalnych zagarniaczy może służyć do pielęgnacji łąk i pastwisk. 

Z kolei Astra – brona wirnikowa służy do spulchniania gleby i usuwania chwastów. Może być stosowana we wszystkich warunkach glebowych, szczególnie przydatna jest do silnie wyschniętej gleby. Brona może być stosowana przy wysokości roślin 10-25 cm. 

W walce z chwastami sprawdza się m.in. Eko-pielnik „Łuczak”. Jest przeznaczony do międzyrzędzi od 20 do 150 cm lub na redlinach i zagonach. Powstaje na życzenie klienta – ma on możliwość pełnej konfiguracji. Wśród dodatkowych atutów pielnika dr Jakubek wymienił możliwość wysiewu nawozu i środków ochrony roślin tylko na rzędy uprawne. 

Podobny konstrukcyjnie jest też Ekopielnik Krukowiak. Jest on przeznaczony do odchwaszczania upraw rzędowych i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb rolnika. Możliwe jest jego wyposażenie w systemy automatycznego prowadzenia. Ekopielnik oferowany jest w trzech szerokościach roboczych: 4,9, 6,9 oraz 9,4 m.

Kolejnym polecanym pielnikiem jest Solan Lublin. Jest on przeznaczony do odchwaszczania szerokiej gamy upraw: ziemniaków, pomidorów, fasoli, sałaty, truskawki, słonecznika, tytoniu i kukurydzy. Szerokość międzyrzędzi wynosi od 20 do 90 cm. Pielnik posiada możliwość podsiewu nawozu.  

Z kolei sekcja robocza Gaspardo oferuje rozstaw w trzech szerokościach 45-50 cm,  60 cm, 70-75 cm w zależności od liczby elementów zainstalowanej na sekcji. Gaspardo oferuje kilka modeli pielników oraz specjalną przystawkę Guida Intelligente. 

Kolejne pielniki to Vibro Crop i Vibro Crop Intelli firmy Kongskilde. Z kolei marka Monosem oferuje pielnik Multicrop do pielenia dużych upraw, a Bednar FMT– Bednar Row Master RN z elektroniczną samokontrolą prowadzenia culti-cam. Jednym z bardziej zaawansowanych pielników jest też Garford Robocrop InRow Weeder z redlicą sterowaną na bazie obrazu z kamer. Każda z kamer obejmuje pas o szerokości 2 m. 

Dr Jakubek podał też trzy przykłady robotów-pielników, które w przyszłości będą wykorzystywane do odchwaszczania: FarmDroid, BlueBob, Fendt Xaver.  
16. lipiec 2024 17:59