StoryEditor

Firma SDF będzie produkować między innymi autonomiczne roboty do pracy w winnicach

30.08.2022., 00:00h

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

Nadchodzi rolnictwo przyszłości - bezzałogowe i precyzyjne

Celem na dziś jest wspieranie rozwoju tej firmy oraz komercjalizacja jej produktów zaspokajających zapotrzebowanie rynku, które naszym zdaniem, w przyszłości będzie stale rosło – mówi Lodovico Bussolati, dodając, że SDF coraz mocniej będzie obecny w maszynach bezzałogowych oraz w rolnictwie precyzyjnym, usługach cyfrowych, gromadzeniu i zarządzaniu danymi agronomicznymi oraz rozwoju sprzętu rolniczego o napędzie elektrycznym.

Firma VitiBot, początkowo funkcjonująca jako start-up, została założona w 2016 roku przez Dominique Bache, właściciela winnicy z Aube, który został do tego namówiony przez syna Cédrica, młodego inżyniera robotyki. Pierwszym autonomicznym pojazdem był Hector, który w 2018 roku ustąpił miejsca nowocześniejszej konstrukcji o nazwie Bakus. Do dzisiaj firma sprzedała 50 takich maszyn. Są to autonomiczne ciągniki "bramowe" napędzane elektrycznie, dostępne w wersji S i L. W pierwszej – pojazd ma 3,5 metra długości, 1,75 metra szerokości i 2 metry wysokości. Waży 2050 kg i nadaje się do pracy na plantacjach o szerokości 0,6 m i wysokości do 1,75 m. Bakus L jest szerszy o 20 cm i wyższy o pół metra. Tunel ma w tym przypadku 80 cm szerokości i 2,2 m wysokości.

Cieszymy się z tej transakcji, która pozwoli nam sprostać wyzwaniom rolnictwa przyszłości, które jest podstawą naszego projektu. Dołączenie do grupy SDF jest dla nas wielką szansą, gwarancją rozwoju i sukcesu – powiedział Cédric Bache, dyrektor generalny w VitiBot.

Cédric i Dominique Bache

  • Cédric i Dominique Bache

Wedle zapewnień, firma VitiBot ma zachować pełną autonomię w zakresie rozwoju technicznego, przemysłowego i handlowego. SDF zapowiada jednak, że będzie korzystał z wkładu wysoko wykwalifikowanego zespołu tej firmy liczącego 50 osób, posiadającego specjalistyczną wiedzę know-how. Oprócz Francji roboty Bakus pracują w Rumunii, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Anglii i USA.

opracowane na podstawie Przemysław Staniszewski - www.tygodnik-rolniczy.pl
Zdjęcia: VitiBot

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 41. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

17. czerwiec 2024 09:56