StoryEditor

Jak dobrać odpowiedni pielnik?

19.05.2021., 00:00h

11 maja odbyło się nasze webinarium organizowane we współpracy w redakcją PROFI - "Coraz mniej herbicydów coraz więcej pielników w uprawie warzyw i truskawek i innych roślin”. W naszym studio rozmawialiśmy o tym, jak dobrać odpowiedni pielnik. Oglądaj zapis wystąpienia Mikołaja Szembeka z firmy Lemken pod artykułem!

Na naszym webinarium poświęconemu mechanicznemu zwalczaniu chwastów, Mikołaj Szembek z firmy Lemken przedstawił możliwości konfiguracji pielników.
Marka Steketee powstała w 1930 roku – od samego początku była skupiona na produkcji narzędzi do pielenia. W 2018 roku została zakupiona przez firmę Lemken, główną korzyścią płynącą z tego przejęcia ma być usprawnienie obsługi posprzedażowej. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pielnika? 

Ekspert z firmy Lemken podkreśla, że przy zakupie pielnika ważnym aspektem są sprecyzowane oczekiwania klienta. Do skonfigurowania maszyny na miarę potrzeb gospodarstwa potrzebny jest szereg informacji ułatwiających dobór odpowiednich rozwiązań.

Do podstawowych kwestii zalicza się:

  • Rodzaj roślin jakie są mechanicznie odchwaszczane
  • Warunki glebowe
  • Ukształtowanie terenu
  • Szerokość międzyrzędzi
  • Rozstaw kół ciągnika
  • Regularność kształtu działek (Section Control)
Na podstawie wymienionych dobieramy m.in. odpowiednie elementy robocze oraz rodzaj ramy pielnika. Pierwszą grupą narzędzi jaka została zaprezentowana są narzędzia pielące, w zależności od rodzaju uprawianych roślin możemy zastosować różne rodzaje elementów roboczych oraz uchwyty w jakich będą one zamontowane. Do obcinania oraz wyrywania korzeni chwastów producent zaleca stosowanie noży kątowych, noży pielących lub tradycyjnych gęsiostópek. W zależności od ukształtowania terenu, narzędzia pielące montowane są na uchwycie sztywnym, wibrującym oraz na zębie sprężystym. Jak zaznacza Mikołaj Szembek – uchwyty sztywne zaleca się przy założeniu utrzymania jednakowej głębokości roboczej.

Kolejną częścią maszyny jaką należy skonfigurować jest element nośny tzw. ramka, której część stanowią wymienione wcześniej narzędzia. Sekcje mogą być podstawowe, charakteryzują się niską masą oraz standardowym prześwitem wynoszącym 50 cm (opcjonalnie 70 i 100 cm). Nieco bardziej rozbudowanym elementem nośnym jest sekcja Kombi, możemy ją wyposażyć w 5 elementów roboczych. Prześwit tej sekcji to 70 cm, a ze względu na jej większą masę oraz możliwość hydraulicznego docisku powinna się lepiej sprawdzać w pracy na ciężkich glebach. Przy zastosowaniu hydrauliki w sekcji roboczej i doposażeniu maszyny w terminal ISOBUS, można obsługiwać Section Control.  

Do zabezpieczenia roślin przed uszkodzeniami, producent stosuje tarcze lub blachy ochronne. Zapobiegają one m.in. przed przysypaniem roślin ziemią. Dodatkowo do sekcji można montować również narzędzi dodatkowych, które wg producenta będą pracować bliżej roślin. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia roślin stosowane są gumowe lub ebonitowe elementy robocze.

Sekcje robocze są połączone z główną ramą, która opcjonalnie może być wyposażona w koła kopiujące. Ciekawostką jest EC Steer czyli równoległa rama przesuwna, która w połączeniu z systemem IC Light automatycznie dopasowuje pielnik do międzyrzędzi. 

Obejrzyj zapis wystąpienia Mikołaja Szembeka z firmy Lemken!

Opr. ŁS
Fot. Steketee
16. lipiec 2024 18:31