StoryEditor

Jak sprawdza się chwastownik APV VS w uprawach redlinowych?

14.05.2021., 00:00h

11 maja odbyło się nasze webinarium organizowane we współpracy w redakcją PROFI - "Coraz mniej herbicydów coraz więcej pielników w uprawie warzyw i truskawek i innych roślin”. W naszym studio rozmawialiśmy o najnowszych rozwiązaniach technicznych w zakresie mechanicznego zwalczania chwastów. Oglądaj zapis wystąpienia Witolda Kałuży z firmy APV pod artykułem!

W ramach naszego webinarium dyskutowaliśmy o szerokiej palecie maszyn dostępnych na rynku – od prostych pielników mechanicznych pracujących w szerokich międzyrzędziach, po zautomatyzowane maszyny, które mogą pracować między pojedynczymi roślinami w rzędzie. Jedną z przedstawianych maszyn była brona – chwastownik VS firmy APV, szerzej znanej polskim rolnikom jako producent siewników do poplonów oraz sprzętu do pielęgnacji użytków zielonych.
Zasada działania austriackiej brony opiera się na wyprofilowanym elastycznym zębie, którego naciąg decyduje o intensywności pracy maszyny. Opcjonalnie zęby mogą być wyposażone w trudnościeralne elementy z węglika spiekanego, które wydłużają czas pomiędzy wymianami zębów. 

Kluczem do prawidłowej pracy maszyny jest sztywny montaż modułów na ramie (prześwit 45 cm) oraz (szczególnie w pracy w zbożach) zapewnienie równomiernego naciągu wszystkich zębów. Jak mówił Witold Kałuża – doradca klienta w firmie APV – najważniejszym parametrem podczas pracy chwastownikiem jest utrzymanie głębokości pracy, która dzięki kołom podporowym z tyłu maszyny może mieścić się w przedziale od 1 do 3 cm. 

Dopasowywanie się zębów do powierzchni uprawy ma szeroki zakres, na naszym webinarium brona została przedstawiona również jako narzędzie do zwalczania chwastów w redlinach. Według producenta kształt elementu roboczego zapewnia jego optymalną pracę, nawet gdy ząb pracujący w górnej części redliny jest odchylony pod dużym kątem od pierwotnej pozycji. 

Ręczne wyłączenie poszczególnych zębów, umożliwia pracę broną w międzyrzędziach. Brona oprócz z niszczenia kiełkujących roślin chwastów, kruszy skorupę w wierzchniej warstwie gleby co umożliwia właściwym roślinom łatwiejsze wschody.
Jak podkreśla ekspert z firmy APV, zabiegi mechanicznego zwalczania chwastów wymagają pracy w określonych warunkach pogodowych. Do takich zaliczamy ciepłe dni w godzinach południowych, wtedy odporność chwastów na wyrywanie jest najniższa. 

Zapraszamy do oglądania zapisu wystąpienia Witolda Kałuży z firmy APV!


21. lipiec 2024 02:53