StoryEditor

Maszyny do obierania cebuli

19.10.2015., 10:05h
Jeden pracownik jest w stanie w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy obrać od 200 do 250 kg cebuli, a cebul o dużej średnicy nawet 300 kg. Jak wydajne są maszyny?

Rosnące wymagania odbiorców skłaniają producentów cebuli do dostarczania na rynek cebuli obranej. Za tak przygotowany produkt rolnik może żądać wyższej ceny. W większości gospodarstw zajmujących się uprawą cebuli jej obieranie odbywa się ręcznie, siłami domowników lub najętych pracowników. Na rynku są dostępne urządzenia pozwalające zmechanizować pracę, która, delikatnie mówiąc, nie należy do komfortowych.

Firma Najbar z Krakowa oferuje na naszym rynku sprzęt angielskiej marki M & P, m.in. maszyny do obierania cebuli. Zasada działania tego urządzenia jest dość prosta. Najpierw cebule są podbierane z kosza zasypowego przez przenośnik z chwytakami, na którym są ręcznie ustawiane do odpowiedniej pozycji, tak aby znajdujące się wyżej noże obcinały piętki i szczypior. Na tym etapie obsługa przeprowadza też selekcję – może usunąć cebule nienadające się do obróbki. Więcej w numerze 11/2015 WiOM, s. 72-74.  Radosław Kazuś

28. wrzesień 2023 06:06