StoryEditor

Nowy kombajn samobieżny do ziemniaków już dostępny

20.11.2020., 00:00h

Dewulf, dostawca maszyn do upraw ziemniaków i warzyw korzeniowych, prezentuje nowy, 4-rzędowy kombajn samobieżny z taśmami przesiewającymi, czyli Enduro. Ten nowy kombajn na kołach przeznaczony jest dla plantatorów i rolników zajmujących się zbiorem ziemniaków. Enduro łączy w sobie nową technologię prowadzenia zbiorów z dotychczasowymi, sprawdzonymi rozwiązaniami.

Firma Dewulf pokazała swoją nową maszynę podczas międzynarodowej prezentacji online na żywo. Kombajn jest już dostępny w sprzedaży.

Enduro firmy Dewulf to 4-rzędowy samobieżny kombajn z taśmami przesiewającymi na kołach. Jest on rezultatem wieloletnich intensywnych prac, które uwzględniały opinie rolników i plantatorów ziemniaków. Maszyna ta zdecydowanie stanowi punkt kulminacyjny ponad 30 lat doświadczeń Dewulf w dziedzinie samobieżnych kombajnów do ziemniaków. Z jednej strony maszyna na kołach wyposażona została w nowe technologie w dziedzinie nacisku na glebę, czyszczenia i przepływu produktu oraz wydajności buforowej. Z drugiej zaś wykorzystano w niej znane rozwiązania firmy Dewulf, które w ciągu długich lat wielokrotnie dowiodły, iż zapewniają wartość dodaną na wielu polach.

Nacisk na glebę i wydajność przesiewania/czyszczenia

Firma Dewulf opracowała Enduro, mając na uwadze trzy kluczowe kwestie: przyjazność dla produktu, wydajność i łatwość użytkowania. Widać to wyraźnie w wielu aspektach dotyczących tej maszyny. W dziedzinie nacisku na glebę Enduro ma najlepsze osiągi w swoim segmencie, bowiem wartość ta wynosi jedynie 1,5 kg/cm2. Parametr ten uzyskano dzięki wysokiej klasy systemowi rozkładania ciężaru na trzy osie oraz dzięki opcjonalnym oponom z technologią VF. Cały szereg rozwiązań, których efektem jest niewielki nacisk kombajnu na glebę, sprawia, iż firma określa tę maszynę mianem ‘sprzymierzeńca gleby’.

Ponieważ środek ciężkości kombajnu jest przesunięty nieco bardziej na tył, przednie koła nie uszkadzają redlin nawet w warunkach zwiększonej wilgotności gleby. Podobnie jak w innym 4-rzędowym kombajnie z taśmami przesiewającymi tej firmy, czyli Kwatro, wzdłuż taśm przesiewających w Enduro nie występują przewężenia. Efektem jest optymalna wydajność przesiewania w całej maszynie. Unikatową cechą, jakiej nie znajdzie się w żadnym innym kombajnie, jest umożliwienie operatorowi łatwego i bezstopniowego dopasowywania nachylenia jednostki czyszczącej w zakresie od 0° do 12°, w zależności od potrzeb związanych z czyszczeniem produktu na polu. Ponadto moduł z rolkami aksjalnymi może zostać ominięty przy dowolnym kącie nachylenia, co zapewnia większą elastyczność.

Przepływ produktu i wydajność buforowa

Podnośnik pierścieniowy w kombajnie Enduro wykorzystuje nową, opatentowaną technologię. Ten noszący nazwę Fill-Tastic element łączy w sobie wydajność i przyjazność dla produktu. Podnośnik pierścieniowy pracuje z wydajnością 200 ton/godzinę, uzyskując ją przy prędkości, którą automatycznie steruje odpowiedni czujnik. 2-częściowy kosz z elewatorem wyładowczym o pojemności roboczej wynoszącej 10 ton jest największy w tym segmencie maszyn. Ponieważ za stałą podłogą kosza znajduje się elewator wyładowczy z taśmą prętową, nadmiar gleby zostaje odsiany w trakcie rozładunku. Elewator wyładowczy kombajnu Enduro obejmuje 4 pełne rzędy, dzięki czemu kombajn można zawsze bez trudu wyładowywać do wywrotnicy. W trakcie tej czynności przyjazność dla produktu zapewnia górna część wywracająca, gdyż wysokość spadku produktu do wywrotnicy jest zawsze ograniczona do minimum.

Prezentacja online na żywo

Kampania poprzedzająca wprowadzenie kombajnu Enduro na rynek była największą w 75-letniej historii firmy Dewulf. Producent zamierzał zaprezentować swoją nową maszynę w trakcie belgijskich targów Interpom dla branży ziemniaczanej, jednakże trwająca pandemia zmusiła go do znalezienia alternatywnego rozwiązania. Efektem była prezentacja online na żywo, w której mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani. 

Dewulf przyjmuje obecnie zamówienia na maszynę spływające za pośrednictwem sieci dealerskiej tej firmy. Produkcja tego 4-rzędowego samobieżnego kombajnu z taśmami przesiewającymi na kołach wystartuje w przyszłym roku.
16. lipiec 2024 11:13