StoryEditor

Nowy tunel dla malin

14.08.2018., 11:35h

Firma Haygrove oferuje nowy tunel foliowy, dedykowany specjalnie dla malin. Czym nowy obiekt różni się od dotychczas oferowanych rozwiązań?

Konstrukcja tunelu jest wykonana z ocynkowanych ogniowo rur o średnicy 50 mm i grubości ścianki 2 mm. Wysoki, zblokowany tunel w szczycie ma wysokość 5,2 m. Nogi o wysokości 2,75 m (po wkopaniu w ziemię 2,0 m) rozmieszczone są co 2,2 m. Szerokość naw wynosi 9 m. W stosunku do oferowanych dotychczas obiektów przez firmę Haygrove, w nowym tunelu zastosowano wzmocniony, podwójny system lin napinających.  Zapewnia to lepszą stabilizację tunelu i wpływa na wzmocnienie całej konstrukcji oraz zwiększenie jej wytrzymałości, przede wszystkim na silny wiatr. Natomiast gotycki kształt dachu umożliwia łatwe osuwanie się śniegu zimą. Wietrzenie obiektu odbywa się przez otwarcie bram szczytowych, a także poprzez rolowanie folii na całej długości dachu.

Obiekt pokryty jest specjalistyczną folią z efektem termodyfuzji. Oprócz tego, że rozprasza ona światło, dodatkowo przy intensywnym nasłonecznieniu odbija promieniowanie podczerwone, odpowiedzialne za temperaturę. Pozwala to na utrzymanie niższej temperatury w tunelu latem, nawet o 10-15°C w porównaniu do obiektów pokrytych tradycyjną folią.  Ponadto zapobiega poparzeniom roślin i owoców. Wysokość tunelu oraz specjalistyczna folia zapewniają optymalny mikroklimat dla roślin. Dzięki dużej kubaturze powietrza w wysokim obiekcie panuje bardziej stabilna temperatura niż w niższych tunelach. Obiekt taki wolniej się nagrzewa w upalne, słoneczne dni i wolniej wychładza np. podczas wiosennych, zimnych nocy.

am

27. marzec 2023 19:46