StoryEditor

Pielniki od Pöttingera, czyli ekologiczne sposoby na pozbycie się chwastów

19.01.2022., 00:00h

W minionym roku do szerokiej oferty pielników do mechanicznego zwalczania chwastów dołączyła austriacka firma Pöttinger. Na wrześniowym spotkaniu zaprezentowano dziennikarzom branżowym nowe propozycje.

Pielniki rotacyjne do redukcji chwastów i spulchniania gleby


Pielniki rotacyjne ROTOCARE oferują niezależną od rzędów pielęgnację upraw oraz dużą wydajność przy jednocześnie niewielkim zużyciu narzędzi roboczych. Oprócz mechanicznej redukcji chwastów, maszyna może być wykorzystywana do spulchniania zaskorupionej gleby, mieszania nawozów, czy też do płytkiej podorywki. Przy szerokościach roboczych od 6,6 do 12,4 m i prędkościach jazdy od 10 do 30 km/godz. oraz małym zapotrzebowaniu na moc, gwarantuje dużą wydajność. Mocna rama i koła utrzymujące głębokość pracy zapewniają płynne i spokojne prowadzenie maszyny.

Zawieszone pojedynczo i niewymagające konserwacji gwiazdy pielnika rotacyjnego optymalnie dopasowują się do ukształtowania pola. Są wyposażone w samoostrzące się łyżkowate czubki. Indywidualnie łożyskowane narzędzia robocze można, w zależności od pozycji cięgła górnego, naprężać do 20 kg. Kąt natarcia czubków został tak ustalony, że chwasty i gleba są wynoszone w górę. W ten sposób jest kruszona zaskorupiona ziemia, a wyciągane chwasty są odkładane na jej wierzchniej warstwie.Brony pielące o szerokości roboczej od 6,2 do 12,2 m

Pöttinger wprowadził też do oferty nowe brony pielące TINECARE. Oprócz opatentowanego systemu sprężyn dociskowych i dużych kół ustalających głębokość pracy, maszyny te są wyposażone w wytrzymałą ramę z równym rozłożeniem ciężaru. Maszyna ma system szybkiej wymiany palców. Szerokości robocze wynoszą od 6,2 do 12,2 m.

Ponadto w artykule przeczytasz o zaletach i wadach kultywatorów i bron pielących

Artykuł pochodzi z miesięcznika Warzywa i Owoce Miękkie, nr 01/2022. Chcesz zobaczyć więcej ciekawych artykułów, kliknij ten link i zamów bezpłatny egzemplarz!

Autor: Tomasz Ślęzak

fot. Ślęzak

29. maj 2024 14:38