StoryEditor

Pług obrotowy czy zagonowy?

21.09.2022., 00:00h

Mimo dużego zainteresowania rolników pługami obrotowymi, pługi zagonowe nie znikają z oferty renomowanych producentów. Wynika to z prostego faktu, że oba te rozwiązania mają swoje zalety i mogą się doskonale sprawdzać w różnych typach gospodarstw. Zatem sprawdźmy, pług obrotowy czy zagonowy?

Co wybrać, pług obrotowy czy zagonowy?

Przede wszystkim pług powinien być dostosowany do możliwości ciągnika. Dotyczy to zarówno:

  • mocy silnika;
  • udźwigu tylnego podnośnika;
  • jak i wydajności układu hydraulicznego.
Ponadto wybierając pług, powinniśmy zwrócić także uwagę czy jego parametry odpowiadają warunkom w naszym gospodarstwie. Te bardzo ogólne kryteria będą miały zastosowanie do oceny obu typów pługów. Przyjrzyjmy się charakterystycznym cechom obu wariantów, by móc ocenić ich mocne strony. 

Pług obrotowy – jaki wybrać?

Lista zalet pługów obrotowych jest długa. Wśród nich najczęściej wymienia się oszczędność paliwa w trakcie orki. Wynika ona z mniejszego dystansu, jaki pokonuje ciągnik w czasie zabiegu. Ponadto decydując się na pług obrotowy, możemy liczyć na lepszą jakość orki i mniejsze ugniatanie gleby, szczególnie na uwrociach. Lepiej uprawiona ziemia pozwala na lepsze i równomierne plonowanie na całym polu. Jednak trzeba do tej beczki miodu dodać i łyżkę dziegciu.
Po pierwsze pługi obrotowe są dość drogie, co jest szczególnie dotkliwe w przypadku mniejszych gospodarstw. Ponadto ze względu na swą konstrukcję są znacznie cięższe niż zagonowe odpowiedniki. Sprawia to, że do efektywnej pracy potrzebują ciągnika o większej mocy i udźwigu. Z tego względu decydując się na zakup pługa obrotowego, konieczne jest posiadanie ciągnika o adekwatnych parametrach. Wybierając pług obrotowy do słabszych maszyn, warto więcej uwagi poświecić dodatkowym cechom pługa, jak rozstaw korpusów czy możliwość zredukowania ich liczby do pracy w trudniejszych warunkach.

Pług zagonowy

Podstawowy zarzut, jaki pada w kierunku pługów zagonowych, to konieczność wykonywania nieproduktywnych przejazdów w czasie orki. To oczywiście wpływa negatywnie na ekonomię zabiegu. Jednak co najmniej dwukrotnie niższa cena pługów zagonowych, skłania do głębszej analizy.

  • Pierwsza kwestia to wielkość gospodarstwa. W oczywisty sposób zakup droższego pługa obrotowego jest bardziej racjonalny w przypadku większych areałów. Koszt zakupu niejako rozkłada się na większe wykorzystanie pługa.
  • Kolejny argument, to ciągnik, jakim dysponujemy. W przypadku maszyn o mniejszej mocy i udźwigu tylnego podnośnika pług zagonowy wydaje się rozwiązaniem niesłychanie korzystnym, ze względu na niską wagę. Tak więc znacząco niższy koszt zakupu i dużo mniejsze wymagania dotyczące parametrów ciągnika sprawiają, że w przypadku przedsięwzięć na mniejszą skalę jest to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo. Trzeba jednak pamiętać, że orka pługiem zagonowym wymaga lepszej techniki od operatora. Niestety, nawet w przypadku dobrych umiejętności, jakość zabiegu może być na niższym poziomie niż w przypadku pługa obrotowego. Rozważając, czy wybrać pług obrotowy czy zagonowy, zawsze powinniśmy przeanalizować indywidualne uwarunkowania występujące w naszym gospodarstwie.

Oryginalne części zamienne do pługów zakupisz w markecie rolniczym Aldomarket.pl

19. czerwiec 2024 22:04