StoryEditor

Po cebuli czas na kapustę pekińską – Jak poradził sobie FarmDroid FD 20?

22.07.2022., 00:00h

14 lipca 2022 spotkaliśmy się ponownie w HR Kalinowa, gdzie pola pod siew użyczył prezes, Sławomir Przybyłek. Tym razem mogliśmy uczestniczyć w pierwszym sianiu kapusty pekińskiej przez znanego już nam robota – FarmDroid FD 20.

W kwietniu tego roku po raz pierwszy w Polsce wykorzystano robota do siewu nasion cebuli, który następnie przez okres paru miesięcy wykonywał również samodzielne pielenie. Pielenie zakończono w momencie, gdy cebula stała się już zbyt duża, a robot mógłby spowodować uszkodzenia. Tym samym przyszła pora na jego pracę przy kolejnych zasiewach.


fot. cebula po pieleniu i zasianiu przez FarmDroid FD 20

Tym razem postawiono na kapustę pekińską. Nasiona kapusty pochodziły z firmy Bejo – Bilko F1. Pod nasiona zostało specjalnie dopasowane sito siewne i była to tak naprawę jedyna zmiana techniczna, jeżeli chodzi o przejście z cebuli na kapustę.


fot. Nasiona kapusty pekińskiej firmy BEJO.

Wykonano siew gniazdowy w rzędach do 45 cm, odległości pomiędzy nasionami wynosiły 25 cm, a głębokość od 1,5 do 2 cm.

- Dzisiaj zasiewamy kapustę, około 0,5 ha. Obok znajduje się drugie 0,5 ha, gdzie znajdzie się kapusta pekińska z rozsady dla porównania – mówi Bartłomiej Kądzielawa z firmy Farmsystems.


Kolejnego dnia tj. 15 lipca FarmDroid FD 20 został przezbrojony na pielenie, które wykonał parę dni po siewie. W przypadku kapusty postanowiono spróbować tzw. "pielenia ślepego", które odbywa się bezpośrednio nad nasionami, około 1 cm.

- Chcemy wykonać takie pielenie mniej więcej na połowie pola, dla porównania efektów presji chwastów – dodaje Bartłomiej.

Jak przebierała operacja przezbrajania? Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji!

Bernat Patrycja
Fot: Bernat Patrycja

19. kwiecień 2024 07:52