StoryEditor

Podlewanie, ważenie i pakowanie z KMK

29.07.2019., 12:00h
W tych wszystkich aspektach produkcji ogrodniczej KMK ma propozycje, które przedstawiła podczas Dnia Dymki – jako współorganizator spotkania firmy Bejo.
Deszczownia szpulowa RM

Firma RM ma 50-letnią praktykę w produkcji systemów nawadniających. KMK Agro jest wyłącznym importerem RM.

Na zlecenie klientów firma prowadzi doradztwo i projektowanie planowania, lokalizacji i konfiguracji sprzętu potrzebnego do nawodnienia konkretnych upraw i pól.

System zwijania w urządzeniach nawadniających RM Super Rain jest realizowany przy pomocy zblokowanej turbiny i reduktora wysokiej sprawności. Oznacza to wyeliminowanie pasa napędowego turbiny skrzyni biegów i uzyskanie maksymalnej prostoty systemu.

Turbina w deszczowniach RM zbudowana jest z elementów aluminiowych. Ma wbudowany by-pass oraz przepustnicę ze stali nierdzewnej. Woda zasilająca wewnątrz turbiny jest odłączana i jedynie niezbędna do właściwego funkcjonowania ilość zostaje przesłana do wirnika. System ten pozwala zoptymalizować straty ciśnienia, osiągając zawsze maksimum mocy w stosunku do ciśnienia roboczego.

Zmianę prędkości zwijania węża uzyskuje się poprzez regulację zaworem by-passa po uprzednim wybraniu jednego z czterech przełożeń dźwigni. Wszystkie turbiny RM są samoopróżniające się (pod koniec sezonu nie ma ryzyka, że w ich wnętrzu będzie zalegać woda).

Kilka istotnych cech
 • rama i podwozie wyprodukowane z elementów stalowych w całości ocynkowanych;
 • szpule pokryte podwójną warstwą farby antykorozyjnej oraz warstwą farby nawierzchniowej;
 • szpula zbudowana z pełnego płaszcza stalowego, co całkowicie uniemożliwia jakiekolwiek odkształcenie bądź przełamywanie się szpuli;
 • wąż PE zwijany przez turbinę z wykorzystaniem bardzo niskiego ciśnienia, połączony z wysokowydajnymi skrzyniami biegów z automatycznym hamulcem, urządzeniem do zwijania awaryjnego oraz urządzeniem automatycznego wyłączania napędu szpuli;
 • wieniec zębaty do napędu na krawędzi szpuli dla obniżenia oporów zwijania;
 • elementy ruchome zabezpieczone osłonami;
 • dodatkowa, bezstopniowa, ręczna regulacja prędkości zwijania;
 • automatyczna korekta prędkości zwijana;
 • części bardziej wyeksponowane na proces utleniania, takie jak instalacja wlotowa, wózek, podpory, rama są wyprodukowane ze stali ocynkowanej;
 • hamulec (niezbędny przy prawidłowym rozwijaniu węża), który zwalnia się automatycznie w trybie zwijania, unikając w ten sposób tarcia i powodowanych przez to strat energii (wyłączając model 540 GX);
 • maksymalna prostota demontażu turbiny przy ewentualnych czynnościach oczyszczania (kilka minut); przyrząd do pomiaru prędkości zwijania wyposażony w elektroniczny wyświetlacz;
 • transmisja między reduktorem a szpulą przy pomocy łańcucha tulejkowego najwyższej jakości lub za pośrednictwem wieńca i koła zębatego o podwyższonej trwałości (dla modeli 540, 560, 570, 581);
 • duże przełożenie pomiędzy reduktorem i wieńcem zębatym dla osiągnięcia minimalnego naprężenia samego reduktora;
  wał szpuli podtrzymywany przez łożyska kulkowe na obu zakończeniach;
 • pierścień uszczelniający na wlocie szpuli wymienialny w kilka minut;
 • wózki zraszacza ocynkowane ogniowo z możliwością regulacji rozstawu kół (i regulacji wysokości w modelach 581, 600, 700, 800, 890, 900, 990, MAJOR).

Dostępne serie: Speedy Rain, Super Rain GX, Super Rain XJ.

Sortownik obiegowy SO

Urządzenie przeznaczone do sortownia okrągłych warzyw. Standardowo jest wyposażone w gumową lub metalową taśmę sortującą. Taśmy gumowe z kwadratowymi oczkami są rekomendowane do sortownia ziemniaków, metalowe z sześciokątnymi oczkami stosowane są przy sortowaniu cebuli.

Klinowaniu się warzyw w otworach taśmy zapobiega zestaw aktywnych podbijaków zamontowanych pod taśmą. Prędkość pracy taśmy sortującej oraz podbijaków jest płynnie regulowana. Zastosowanie pojedynczego modułu sortującego wyposażonego w jedną taśmę sortującą i przenośnik do podsortu pozwala na uzyskanie dwóch kalibrów. Modułowa konstrukcja umożliwia zestawienie dowolnej liczby modułów i uzyskanie wymaganej liczby frakcji.

Dane techniczne

Zbiornik naważający ma pojemność 30–50 kg. Zakres ważenia wynosi 2,5–30 kg (opcjonalnie do 50 kg). Maksymalna wydajność przy 2 taśmach dozujących wynosi 5,5 t/h.

Możliwe są elementy wyposażenia dodatkowego: falownik przenośnika rozładowczego, przedni zsyp, przedni przenośnik rozładowczy oraz amortyzator upadku towaru montowany na przenośniku rozładowczym.

Wagoworkownica serii WR30

Urządzenie przeznaczone do ważenia oraz workowania ziemniaków i warzyw w zakresie od 2,5 kg do 30 kg (opcjonalnie do 50 kg).Warzywa wsypuje się do kosza zasypowego, z którego (w zależności od modelu) za pośrednictwem jednej lub dwóch taśm transportowych (szerokiej i wąskiej) trafiają do zbiornika ważącego.

Prędkość każdej z taśm jest płynnie regulowana, co pozwala na stworzenie dowolnych ustawień zgodnych z preferencjami klienta. W trybie pracy z maszyną pakującą otwarcie zbiornika ważącego następuje automatycznie. W trybie pakowania ręcznego, w zależności od wyboru operatora, zbiornik ważący wysypuje przygotowaną porcję bezpośrednio po naważeniu lub po wciśnięciu przycisku nożnego. Czytelny panel dotykowy pozwala na w pełni intuicyjną obsługę maszyny.

Dane techniczne

Pojemność zbiornika naważającego wynosi 30–50 kg. Zakres ważenia 2,5–30 kg, opcjonalnie do 50 kg. Maksymalna wydajność – 5,5 t/h. Wydajność jest uzależniona od wielkości opakowań.

Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w legalizowany miernik, zbiornik naważający do 50 kg, taśmę przystosowaną do marchwi/pietruszki, przenośnik poprzeczny do raszlownicy. Standardowo maszyna jest wykonana ze stali malowanej proszkowo, a może być ze stali kwasoodpornej.

kw

27. wrzesień 2023 20:07