StoryEditor

Przegląd opryskiwaczy z pomocniczym strumieniem powietrza

25.05.2021., 00:00h

18 maja odbyło się webinarium WiOM i PROFI "Jak trafić z cieczą użytkową do każdego zakamarka rośliny. Opryskiwacze z pomocniczym strumieniem powietrza". Przeglądu rynku opryskiwaczy z pomocniczym strumieniem powietrza do uprawy warzyw, truskawek i innych roślin dokonał dr Artur Jakubek, redaktor Profi. Obejrzyj zapis wystąpienia pod artykułem!

Dr Artur Jakubek zwrócił uwagę, że pomocniczy strumień powietrza umożliwia oprysk przy większym wietrze, dzięki czemu mamy więcej czasu na wykonanie zabiegu. Prędkość robocza i wydajność opryskiwacza są większe. Poza tym skuteczność opryskiwania jest wyższa, a penetracja upraw lepsza. Mniejsze jest też zużycie środków ochrony roślin i wody. Pomocniczy strumień powietrza może być wytwarzany na 2 sposoby: poprzez wentylator lub sprężarkę powietrza. 

Dr Jakubek przytoczył kilka przykładów takich opryskiwaczy. Jednym z nich jest zawieszany opryskiwacz do truskawek SP-1500-1 firmy ZHU Agro z system wleczonym, który umożliwia unikanie przeszkód. Jest wyposażony w komputer Arag Bravo 300 S, dzięki czemu mamy kontrolę nad dawką. Kolejny opryskiwacz tej firmy to SZ-400-1 do truskawek ze zbiornikiem 600 l. Jest wyposażony w 10 dyfuzorów rozmieszczonych na belce polowej. Oprysk następuje z góry. 

Sporą gamę opryskiwaczy, które mogą być wyposażone w pomocniczy strumień powietrza ma też firma Bury Maszyny Rolnicze. Należą do nich zawieszane Perkoz, Perkoz Max, ciągnione Pelikan i Pelikan Max, a także specjalistyczne Pelikan Multi dedykowany typowo do truskawek. 

Z kolei Octopus marki Krukowiak ma dwie przystawki, m.in. SAD/T do upraw rzędowych. Wyposażone są w wentylator o średnicy 470 mm, który zasila 10 dyfuzorów. Opryskiwacze te są dostępne ze zbiornikami głównymi o pojemności 600 litrów.

Ciekawym rozwiązaniem z pomocniczym strumieniem powietrza jest Hardi Twin Force, czyli rękaw powietrzny na całej szerokości belki. Jest on stosowany w opryskiwaczach samobieżnych Alpha Evo ze zbiornikiem 4200-5100 l i w opryskiwaczach zaczepianych Commander z belką 18-36 m ze zbiornikiem 3300-7000 l. 

Innym ciekawym system jest Damman Dual-Air-System, który znajduje zastosowanie zarówno w samojezdnych opryskiwaczach Damman-trac DT, jak i przyczepianych. W tym rozwiązaniu są dwie kurtyny powietrzne - przed i za strumieniem cieczy. To powoduje lepszą penetrację łanu i chroni przed podmuchami wiatru. 

Następnym producentem jest Caffini z systemem Air Wings, który jest stosowany w zawieszanych opryskiwaczach Profarmer HBS z belkami do 18 m, ciągnionych Prestige Plus z belkami do 30 m i samobieżnych Rider Vario Track z belkami do 30 m. 

Z kolei w systemie HighTechAir Plus marki Agrifac powietrze miesza się z cieczą i zwiększa pęd. Zmniejsza też wycieki po wyłączeniu oprysku. System daje mniejsze znoszenie i lepsze docieranie do dolnych partii roślin. 

Z kolei system AirFlow Plus Agrifac to nietypowy rękaw - na belce rozmieszczone są co 3 m wentylatory z napędem hydraulicznym. Dzięki temu można regulować kąt strumienia cieczy i powietrza. Obejrzyj zapis wystąpienia!
21. lipiec 2024 03:43