StoryEditor

ROLTECHNIKA 2017 za nami

23.08.2017., 11:08h
W dniach 19-20 sierpnia 2017 roku w Wilkowicach koło Leszna odbyła się XII edycja Wystawy Rolniczej ROLTECHNIKA oraz XVI odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka. Oba wydarzenia skierowane do rolników oraz szerokiej publiczności zakończyły się wielkim sukcesem. Świadczy o tym liczba odwiedzających, która w tym roku sięgnęła 22 525 osób.
Fantastyczna zabawa i wielkie emocje – takich właśnie słów użyli odwiedzający podsumowujący ostatni weekend sierpnia spędzony w Wilkowicach. Huczne świętowanie w licznym gronie było bardzo udane. Rolnicy i hobbyści uczestniczący w Wystawie i Festiwalu mogli liczyć na moc atrakcji,  fachowe doradztwo i niezwykle inspirujące spotkania z kolekcjonerami zabytkowych maszyn rolniczych. – Wystawa Rolnicza ROLTECHNIKA oraz odbywający się w tym samym czasie Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka to czas, w którym można się uczyć i rozwijać piękne zainteresowania. To jedyne w naszym kraju spotkanie, podczas którego obok nowych maszyn rolniczych i innowacyjnych produktów do gospodarstwa rolnego brzmią głośno silniki kulowych ciągników i maszyn rolniczych. To również możliwość spotkań ze znakomitymi specjalistami, którzy z chęcią dzielą się posiadaną wiedzą – podkreśla Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu ROLTECHNIKA.

Jedno miejsce – wiele możliwości 

W tym roku w ramach ROLTECHNIKI do Wilkowic zjechali przedstawiciele najważniejszych marek 
w sektorze rolniczym, po to, by zaprezentować swoje produkty. W miejscu tym warto przypomnieć, że Wystawa Rolnicza ROLTECHNIKA z sukcesem zadebiutowała w kalendarzu imprez rolniczych aż 12 lat temu, stając się niezwykle ważnym dla branży wydarzeniem umożliwiającym poznanie bogatej oferty maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie.  W tegorocznej edycji wzięło udział kilkudziesięciu producentów i dystrybutorów z Polski,  którzy zaprezentowali wiodące w branży rolniczej marki. Uczestnicy Wystawcy mieli do swojej dyspozycji szeroką ekspozycję maszyny dużego kalibru, jak traktory, pługi czy siewniki. Lokalizacja imprezy w naturalnych warunkach dała możliwość wydobycia praktycznych zalet maszyn wykorzystywanych do pracy w polu. Udział 
w wydarzeniu umożliwił rolnikom nawiązanie kontaktów z producentami i dystrybutorami sprzętu nowej generacji, a także zmobilizował branżę do dyskusji na temat jej kondycji. Wystawa ROLTECHNIKA to nie tylko ekspozycja firm działających w branży rolniczej, ale również możliwość skorzystania z porad ekspertów.

Zabytkowy sprzęt rolniczy

Fantastyczny event wzbogacony był interesującym programem wydarzeń towarzyszących. Wśród licznych atrakcji odbyły się pokazy na żywo, konkursy czy wyścigi. Uczestnicy podziwiali prezentację traktorów, odpalanie bombaja, odpalanie korbą, traktorpulling, wyścigi traktorów, turniej Precyzyjny Gospodarz, zbiór zboża, młócenie zboża oraz orkę. Po raz pierwszy obył się również konkurs Precyzyjny Gospodarz w wersji retro. Część z atrakcji skierowanych do odwiedzających przygotowano w ramach Festiwalu. Połączenie dwóch  imprez o zbliżonej tematyce, to z jednej strony promocja rozwoju polskich gospodarstw poprzez inwestycje w nowoczesny sprzęt rolniczy. 
Z drugiej możliwość odbycia kulturalnej wycieczki w przeszłość umożliwiającej bliższe zapoznanie się z historią i tradycją rolniczą.
W tym roku w Festiwalu  wzięło udział 180 wystawców, którzy zaprezentowali blisko 300 zabytkowych maszyn rolniczych (w tym przeszło 200 ciągników). Frekwencja dopisała również wśród zagranicznych kolekcjonerów. Zabytkowe traktory przyjechały z Niemiec, Austrii, Szwecji, Słowacji, Czech, Węgier i Holandii. W czasie trwania wydarzenia zostały wręczone wyróżnienia za najciekawsze eksponaty. Natomiast puchar Międzynarodowych Targów Poznańskich za aktywne propagowanie idei kolekcjonowania zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych trafił do Krzysztofa Szymczaka.

Tradycyjnie organizatorami wydarzenia byli Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

źródło: mat. prasowe MTP
macka
22. wrzesień 2023 03:10