StoryEditor

Spotkanie sałatowo-rzodkiewkowe

10.01.2020., 12:15h

Na spotkanie w Piaskach 9 stycznia firma Krasoń zaprosiła producentów sałaty i rzodkiewki. Pokazano tam linię do produkcji kostki torfowej oraz wysiewu nasion. W nowej lokalizacji w Kisielach można było zobaczyć nowoczesną szklarnię i kotłownię z instalacją kogeneracyjną. 

Sałaty od kuchni

Zainteresowanie z roku na rok rośnie. – W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 40 mln sztuk rozsady sałaty. Było to o 20% więcej niż w 2018 r. Dlatego budujemy nowe obiekty w Kisielach, abyśmy mogli spełniać wymagania dotyczące zapotrzebowania – mówił Marcin Krasoń. W Piaskach można było zobaczyć linię do produkcji kostki i wysiew nasion. – Rozsada sałat produkowana jest przede wszystkim w kostkach torfowych. Wydajność linii do ich produkcji to 80 tys. kostek na godzinę – mówił Andrzej Szymański, kierownik produkcji.

W Kisielach

W tym miejscu trwa budowa nowoczesnej szklarni rozsadowej. Na powierzchni 17 ha nowe obiekty zajmą docelowo 7,5 ha oraz 2 ha hartownik. Budowa rozpoczęła się w połowie czerwca 2019 r. Wybudowana już szklarnia o powierzchni 4 ha jest podzielona na 5 bloków klimatycznych. Szerokość nawy to 12,8 m, wysokość w słupie 6 m. Zainstalowane lampy mają moc 1000W. 

W nowej lokalizacji gospodarze zdecydowali się na zastosowanie instalacji kogeneracyjnej. W jej skład wchodzą 2 kotły gazowe. Wytworzony prąd będzie służył do doświetlania produkowanej rozsady. 
 
Podczas spotkania mówiono o nowych odmianach rzodkiewki i sałaty hodowli firmy Enza Zaden, nawożeniu nawozami firmy Timac Agro a także stosowaniu produktów bakteryjnych firmy Intermag.
 
msz

19. czerwiec 2024 22:00