StoryEditor

Szybki pomocnik

27.05.2019., 11:55h
Rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń znajdujących się w suszonych warzywach, pestkach dyni, maku, nasionach warzyw, pestkach arbuza i innych ziarnach i nasionach może być zastosowanie sortownika optycznego.

Import takich surowców jak suszone warzywa, ziarno, herbata, ryż, itp. obarczony jest zawsze dużym ryzykiem. Zanim zamówienie dotrze pod wskazany adres przechodzi długą drogę. Na miejscu nie zawsze towar wygląda tak, jak odbiorca sobie życzy. Najczęstszym problemem są zazwyczaj zanieczyszczenia surowca. Zaawansowane technologie pozwalają wyselekcjonować ziarna z dokładnością do 0,1 mm. Na takie problemy rozwiązanie znalazła firma PHUP Paweł Katolik, która oferuje maszyny do sortowania i czyszczenia surowców sypkich.

Optoelectronic, pod taką nazwą kryją się kolor sortery, czyli maszyny, które często są ostatnią deską ratunku dla importerów ziaren i producentów produktów sypkich. - Z naszych maszyn korzystają głównie rolnicy uprawiający len, dynie czy ziarno na kasze. Jak również duże firmy importujące ziarna, kawę, herbaty czy suszone warzywa. Zdajemy sobie sprawę, że towar trafiający bezpośrednio do klientów musi być możliwie jak najlepszej jakości. Ponadto coraz większe wymagania, co do jakości narzuca Unia Europejska. Dlatego właściciele wielu przedsiębiorstw spożywczych zmuszeni są do instalowania takich maszyn w swoich liniach produkcyjnych – mówi Paweł Katolik, właściciel firmy.

Maszyny te oczyszczają ziarno z dokładnością do 99,98 proc. W zależności od rodzaju, w 60 minut potrafią wyselekcjonować od 300 do 5 tys. kg surowca. Dzięki zastosowaniu kamer full HD 5000 pikseli mogą oczyszczać produkty z dokładnością do 0,1 mm. Pod względem wydajności i precyzji maszyny te są jedyne w swoim rodzaju. Największy nacisk firma kładzie na inteligencję sortowania. Co w praktyce oznacza, że jest w stanie dostarczyć maszynę dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta z gotowymi programami dobranymi bezpośrednio według prób danego surowca.

Na chwilę obecną głównymi produktami Optoelectronic są sortowniki suszonych warzyw, kolorów ryżu, płatków zbożowych oraz herbaty. Wykorzystana w nich technologia high speed DSP zapewnia sortownikom szybkie wykrywanie i wysokie wskaźniki identyfikacji surowca.

Główny układ sterowania maszyn zawiera wysokiej klasy wbudowany procesor ARM high-end, skutecznie zwiększając prędkość i precyzję sterowania wyborem koloru. Z kolei w układzie z interface operacyjnym zastosowano 10-calowy ekran dotykowy przeznaczony dla przemysłu; ustawienie parametrów i obsługa nie nastręczają operatorowi problemów.

Maszyny z dokładnością do 99,98 proc. oczyszczą i wyselekcjonują pod względem koloru: ryż, sezam, grykę, sorgo, proso, pestki dyni, mak, nasiona kwiatów i warzyw, fasolę, kukurydzę, orzechy, migdały, pestki arbuza, zboża, itp.

Maciej Kania
Źródło: mat. prasowe

29. wrzesień 2023 04:42