StoryEditor

Z techniką na ty

22.12.2017., 11:18h
Tegoroczne III Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH były okazją do zapoznania się z nowinkami na przyszły sezon.

Hala targowa zgromadziła 70 wystawców, którzy 21–22 listopada prezentowali nawozy, urządzenia, maszyny, sprzęt i osprzęt do nawadniania i oprysków. Ofertę przedstawiły także ODR, ARiMR, izby rolnicze, KRUS.

Na imprezie królowały ciągniki i opryskiwacze, ale znaleźć można było również maszyny do uprawy, siewu, pielęgnacji, zbioru, sortowania i pakowania. Szeroka oferta nawozów zarówno dla producentów warzyw, jak i sadowników, cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

W tym roku komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. Stanisława Kaniszewskiego, zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, przyznała trzy wyróżnienia i cztery medale targowe.

Wyróżnienia

– w kategorii: „Urządzenia i akcesoria ogrodnicze”, za hydrauliczną belkę herbicydową KRÓLIK BHh wyróżnienie otrzymała PUH AGROMAR ASOSC z Samborca.

Belki herbicydowe (mechaniczne oraz hydrauliczne) wykorzystywane są do zwalczania chwastów w rzędach i międzyrzędach drzew i krzewów owocowych. Średnie zużycie cieczy przy ciśnieniu 0,3 MPa i prędkości jazdy 6 km/godz. wynosi około 300 l/ha.

– w kategorii: „Systemy nawadniania i chemia ogrodowa”, za gamę nawozów KSC-Phytactyl do fertygacji wyróżnienie otrzymała firma TIMAC AGRO POLSKA Sp. z o.o. z Niepruszewa.

Gama nawozów KSC to produkty przeznaczone do fertygacji wzbogacone o aktywny kompleks PHYTACTYL pochodzenia roślinnego o działaniu biostymulującym. Zwiększa on aktywność metaboliczną roślin. Zawiera prekursory fitohormonów, działa biostymulująco i antystresowo.

Charakteryzują się wysoką rozpuszczalnością w wodzie na poziomie powyżej 99,8%, w praktykowanych stężeniach nie wpływają na zmianę pH gleby (działanie buforowe).

– w kategorii: „Inne”, za serię nawozów AVALON wyróżnienie otrzymała firma PROCAM POLSKA Sp. z o.o. z Gdańska.

Nawóz AVALON, przeznaczony jest głównie dla sadowników, których oczekiwania względem plonu to około 60 ton owoców z hektara. Seria AVALON obejmuje 7 kompleksowych kompozycji nawozowych:

AVALON start wegetacji, AVALON mysie ucho/zielony pąk, AVALON różowy pąk, AVALON koniec kwitnienia, AVALON wzrost owoców I, AVALON wzrost owoców II, AVALON koniec wegetacji.

Medale

– w kategorii: „Maszyny i ciągniki ogrodnicze”, za kombajn do zbioru owoców Joanna PREMIUM z opcją MULTI-FRUIT otrzymała firma WEREMCZUK FMR z Niedrzwicy Dużej.

Kombajn Joanna jest w szczególności przeznaczony do zbioru aronii, dzikiej róży i świdośliwy, których wysokość może dochodzić nawet do trzech metrów. Dzięki szerszemu transporterowi poprzecznemu oraz dłuższemu otrząsaczowi kombajn ten osiąga jeszcze większą wydajność oraz nie uszkadza krzewów.

– w kategorii: „Opryskiwacze”, za opryskiwacz dwurzędowy WULKAN TWIN-SYSTEM otrzymała firma BURY MASZYNY ROLNICZE – WOJCIECH BURY z Kutna

Opryskiwacze sadownicze z serii WULKAN 1000, 1500, 2000 litrów – to opryskiwacze na kołach, których rozmiar można wybrać w zależności od potrzeb (265/70/15, 275/60/15, 295/50/15, 315/75/15, 400/15,5).
Zbiorniki główne, zbiorniki do płukania oraz zbiorniczki do mycia rąk o pojemności wykonane są z polietylenu, co gwarantuje ich trwałość i łatwość do utrzymania w czystości. Opryskiwacz zawiera filtr ssawny włoski z zaworem odcinającym. Zaczep do ciągnika sztywny lub w opcji – łamany.

– w kategorii: „Opryskiwacze”, za  opryskiwacz sadowniczy FEDE INVERTER Qi 9.0. H3O otrzymała firma GRAVIT Sp. z o.o. Sp.K. z Lublina

Zarządzanie wszystkimi parametrami oprysku odbywa się za pomocą tabletu. Air Blast H3O to kompleksowe rozwiązanie tego problemu obsługi ustawień opryskiwacza. Urządzenie wysyła automatyczne ostrzeżenia do operatora, tak aby wiedział, czy parametry dla optymalnego oprysku są prawidłowe.

– w kategorii: „Inne”, za wózek widłowy UNICARRIERS TX3 medal otrzymała firma POLSAD Jacek Korczak z Grójca.

Wózki widłowe Nissan serii TX3/4 zostały stworzone z myślą  o operatorze i jego codziennym miejscu pracy. Przestronne miejsce pracy i łatwo dostępne kontrolki oraz wyświetlacz, niski poziom hałasu. Wózki widłowe wyposażone są w system redukcji zagrożeń (ang. Nissan Forklift Risk Reduction System).

 Królowały ciągnika

Na targach królowały ciągniki. Producenci i dealerzy pokazali to, co najlepsze. Oferta obejmowała zarówno maszyny przeznaczone do prac w sadach, jak i do tradycyjnych upraw polowych.


macka
16. lipiec 2024 17:48