StoryEditor

Zalety uprawy cebuli z wykorzystaniem mikronawadniania

07.10.2021., 00:00h

Podczas terenowego Spotkania Cebulowego redakcji Warzywa i Owoce Miękkie w Strzałkowie, rozmawialiśmy o możliwości zwiększenia plonu przez nawadnianie z wykorzystaniem taśm kroplujących. Jak skutecznie wykorzystać ten sposób nawadniania? Jakie taśmy kroplujące sprawdzą się w uprawie cebuli? Zobacz film!

17 lat na polskim rynku urządzeń do nawadniania

Rivulis to producent systemów mikronawadniania. marka może być nie wszystkim znana, ponieważ istnieje od 2014 roku, natomiast wcześniej funkcjonowała pod nazwą John Deere Water. W asortymencie firmy są źródła wody, od filtrów metalowych i plastikowych, hydrocyklonów poprzez komponenty sprowadzania wody, jak elastyczne węży, kończąc na taśmach i kroplownikach. W Polsce dystrybutorem tych produktów jest firma HA-DWA-O.

Dlaczego nawadnianie kroplowe w uprawie cebuli jest tak bardzo istotne?

Mikronawadnianie daje wyższy plon nawet o 40%, równomierny kaliber, wyższa jakość plonu, ponieważ nie lejemy wodą po roślinach, ogranicza to choroby skórki, ogranicza to również rozrost chwastów pomiędzy rzędami. Lepsza jest aktywność nawadniania – ponad 90% zużytej wody jest wykorzystywane przez rośliny. Nawet w mokrych latach można wykorzystać taśmy kroplujące do efektywnego nawożenia  zwanego fertygacją, czyli stosowania nawozów w formie rozpuszczonej.

Przewaga taśm kroplujących nad deszczowniami na plantacji cebuli

Co daje nam mikronawadnianie? Jeżeli mamy kroplowniki rozmieszczone bardzo gęsto, możemy utrzymywać wodę na małej głębokości, regulując jej ilość za pomocą czasu nawadniania, co jest bardzo korzystne w przypadku cebuli, która ma płytki system korzeniowy. Dlatego w jej uprawie kroplowniki powinny być rozstawione blisko siebie. Efektem takiego działania jest powstanie równomiernie nawodnionych pasów.

Deszczownie w dalszym ciągu są najpopularniejszym sposobem nawadniania w Polsce. Działanie deszczowni jednak, ma bardzo podobny efekt do ulewy. Woda spływa po roślinach, międzyrzędziach. Nie dość, że woda nie trafia precyzyjnie do roślin to jeszcze potrzeba jej znacznie więcej niż przy mikronawadnianiu.

- Mikronawadnianie daje nam to, że przez cały czas mamy mniej więcej tę samą wilgotność gleby. Natomiast jeżeli przesuwamy deszczownie z miejsca na miejsce, ta wilgotność po prostu nam skacze w konkretnych miejscach – mówi Krzysztof Tułecki, przedstawicie firmy Rivulis

Typ gleby, a zapotrzebowanie na nawadnianie.

Chcąc określić ilość wody potrzebnej do optymalnego nawadniania, musimy uwzględnić typ gleby  Gleba piaszczysta wymaga dostarczenia większej ilości wody, bo to w niej woda szybciej wsiąka, jeżeli gleba jest gliniasta – ta pojemność wodna jest większa i wilgoć utrzymuje się dłużej. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na warunki klimatyczne, parowanie dzienne, rodzaj uprawy i stadium wzrostu rośliny.

D1000, taśma kroplująca dedykowana do produkcji warzyw

D1000 charakteryzuje się cienkimi ściankami (6 i 8 mil) i posiada wyloty szczelinowe, co sprawia, że jest ona idealnym rozwiązaniem do zastosowań podpowierzchniowych. Taśma ta ma odlewane emitery, co sprawia, stałą prędkość wody i zabezpiecza przed zapychaniem. Ta technologia nazywa się ActiveFlexTM. Dzięki właściwej elastyczności kompaktowy, odlewany emiter jest idealnie zintegrowany z wylotem szczelinowym tworząc optymalny mechanizm wylotowy „otwarty-zamknięty”. Mechanizm ten sterowany jest ciśnieniem wody wewnątrz taśmy kroplującej. Zaletą wylotu, który się zamyka jest odporność na wchłanianie brudu podczas instalacji, wyłączania systemu jak również gdy stosujemy taśmę na powierzchni.
Opr.: Joanna Białek, Maryia Khamiuk
Zdjęcia: Joanna Białek

Zobacz co na ten temat mówi Krzysztof Tułecki, ekspert od nawadniania.

21. lipiec 2024 04:20