StoryEditor

Buraki cukrowe – szykują się podwyżki w KGS

24.08.2022., 00:00h

Plantatorzy, którzy dostarczają buraki cukrowe do Krajowej Grupy Spożywczej, mają otrzymać nie mniej niż 46 euro za tonę. KGS rozpoczął już proces kontraktacji na sezon 2023. Dodatkowo planują szereg działań wspierających. Jakich?

Nie mniej niż 46 euro za tonę  buraków cukrowych otrzymają plantatorzy dostarczający surowiec do Krajowej Grupie Spożywczej.

Podwyższona cena na rok 2022/2023

Podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się we wtorek 23 sierpnia 2022 r. Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23.

W 2022 r. plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej otrzymają zapłatę za kontraktowane buraki o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 €/t. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę.

Trwa proces kontraktacji na rok 2023

Z informacji z Krajowej Grupy Spożywczej wynika, że firma rozpoczęła już proces kontraktacji na rok 2023. Początkowo kwota za buraki kontraktowane ustalona została na poziomie nie mniej niż 45 euro za 1 tonę buraków standardowych. Po wczorajszym spotkaniu zdecydowano o podniesieniu cen skupu.

- W tym sezonie ponownie ma zostać krajowym liderem i zaoferować najlepszą cenę za dostarczone buraki cukrowe. Cukrownie należące do koncernu „Polski Cukier” już od wielu lat oferują polskim Plantatorom najwyższe stawki – zapewnia KGS.  

W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.

Co oferuje KGS? Jakie działania wspierające?

Spółka podkreśla, że każdy z plantatorów poza najwyższą stawką w kraju za dostarczone buraki cukrowe, może także liczyć na szereg działań wspierających ze strony cukrowni takich jak:

  • zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji;
  • szkolenia agrotechniczne;
  • promocyjne programy ochronne;
  • wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników,

Spółka oferuje także doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych. Szczegółowe informacje zainteresowani plantatorzy mogą uzyskać u Inspektorów surowcowych oraz w cukrowniach: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło i Werbkowice.

Ponadto w czerwcu bieżącego roku spółka realizowała wypłatę dodatkowej premii dla Plantatorów w wysokości 1000 zł netto do każdego zasianego i uprawianego hektara buraków cukrowych.

wk
fot: envatoelements

28. maj 2024 18:46