StoryEditor

Czy Narodowy Holding Spożywczy w końcu powstanie?

18.11.2021., 00:00h

Sejm przyjął ustawę, dzięki której KOWR będzie mógł przekazywać akcje i udziały. Dzięki temu ma zostać stworzony Narodowy Holding Spożywczy. Kiedy powstanie i jakie będą tego konsekwencje?

Własność Skarbu Państwa, ale już nie Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Zmieniony w ustawie przepis mówi, że w przypadku gdy jest to niezbędne dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra aktywów państwowych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za zgodą ministra rolnictwa, przekazuje ministrowi aktywów państwowych wykonywanie praw z akcji lub udziałów, które stają się w ten sposób mieniem Skarbu Państwa nie wchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opozycja ostro krytykuje sposób powstania holdingu

Z kolei opozycja przypomniała niekończącą się historię „niepowstania” narodowego holdingu, który był obiecywany jeszcze przez ministra Krzysztofa Jurgiela w 2015 r. Skrytykowano także samą koncepcję przenoszenia akcji i udziałów. - Udział najlepszych spółek nadzorowanych przez KOWR przejmie holding, za to KOWR dostanie część akcji holdingu. Tylko że z chwilą objęcia udziałów spółek przez holding państwo traci całkowitą kontrolę nad ogromnym majątkiem Polaków. Ta ustawa to prosta droga do wyprowadzenia majątku, który trafi pod zarząd tłustych kotów politycznych – mówiła w Sejmie posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej, która przypomniała nieudane interwencje na rynku owoców miękkich (Eskimos) oraz mleka (Bielmlek).

W podobnym tonie wypowiadały się pozostałe kluby opozycyjne. - Prawo i Sprawiedliwość ma wiele ikonicznych osiągnieć. Miliony samochodów elektrycznych, budowa promów przez stocznię w Szczecinie, elektrownia węglowa w Ostrołęce. Wszystkie te wielkie inwestycje łączy jedna cecha: nigdy nie zostały zrealizowane – mówił poseł Marcin Kulasek z Lewicy, który wyraził wątpliwość czy rządowi uda się zrealizować obietnice stworzenie holdingu.

Polskie Stronnictwo Ludowe zwróciło uwagę, że narodowy holding powinien powstać już dawno. - To przejęcie chociażby Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek za długi wobec Skarbu Państwa. To już powinien być zakład, spółka holdingu spożywczego. Powinno to działać, a dzisiaj spłonęło, prezes, wasz senator dzisiaj jest w areszcie, ale to nie zmienia faktu, że zakład niszczeje. Przyjdzie zima, wszystko padnie. Tak wspieracie. Po drodze padł Ozorków, padł Rypin. Przecież to wszystko już dzisiaj mogło być w holdingu – mówił poseł Stefan Krajewski z PSL.

Zobacz też: KSC chce przejąć 8 spółek

Ustawa została przyjęta, holding ma powstać w pół roku

Ostatecznie za przyjęciem ustawy głosowało 266 posłów, 54 było przeciwnych (m.in. Lewica). A 118 wstrzymało się od głosu (m.in. Platforma Obywatelska).

W skład holdingu na oprócz Krajowej Spółki Cukrowej ma wejść szereg spółek hodowli roślin oraz zwierząt. W tym także Kombinat Rolniczy Kietrz. Nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że narodowy holding spożywczy ma powstać w pół roku.

Zdjęcie: facebook/KSC "Odział Cukrownia Malbork" z

16. lipiec 2024 17:02