StoryEditor

Grupa Azoty: To Gazprom jest winny, że nawozy drożeją

28.10.2021., 00:00h

Aktualna sytuacja na rynku nawozów jest trudna, zwłaszcza dla rolników. Ceny rosną, ciężko z dostępnością. Z czego wynika obecny stan? Czy zakłady wstrzymają produkcję?

70 proc. kosztów produkcji nawozu to gaz

 – To jest, trzeba powiedzieć wprost, sytuacja wykreowana przez głównego dostawcę gazu na rynku europejskim, czyli Gazprom, który steruje podażą i decyduje o płynności na tym rynku. To istotnie wpływa na koszty produkcji nawozów – zaznaczył prezes Grupy Azoty podczas wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Aktywów Państwowych. Dodając, że przy produkcji nawozów 70 proc. koszty produkcji to gaz. Dlatego właśnie produkcja nawozów jest tak wrażliwa na wzrost jego cen. 

Maleje ilość nawozów na rynku, dlaczego?

Prezes Grupy Azoty odniósł się, również do widocznego na rynku niepokoju związanego z malejącą dostępnością nawozów. Uważa jest on uzasadniony, gdyż producenci nawozów z Unii Europejskiej ograniczają lub zaprzestają produkcji, dlatego właśnie podaż na tym rynku spada.

Chciałbym podkreślić, że dla Grupy Azoty, jako polskiego producenta w UE, który w Polsce ma zlokalizowane swoje główne zakłady produkcyjne, priorytetowy zawsze był i nadal jest rynek krajowy. Zapewniamy, że nasza produkcja utrzymuje się na niezmiennym poziomie, takim samym jak poziom ubiegłoroczny – powiedział Hinc.

Dodajmy, że kilka tygodni temu prezes Grupy Azoty Police na spotkaniu z rolnikami przyznał, że jeśli ceny gazu nadal będą rosły, to spółka albo jeszcze podniesie ceny nawozów, albo wstrzyma ich produkcję. Dziś zresztą prezes Hinc potwierdził te słowa, informując dziennikarzy po konferencji prasowej, że nie wyklucza ograniczenia produkcji. 

Udało się wyhamować wzrost cen nawozów

Prezes Grupy Azoty oraz wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda poinformowali, że spółka opublikowała cenniki nawozów, co wpłynęło na zatrzymanie gwałtownych wzrostów cen.

– Grupa Azoty dysponuje siecią 70 autoryzowanych ogólnopolskich dystrybutorów. To są duże firmy, które mają swoją sieć handlową na terenie całego kraju. Obsługują w sumie ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych. Wśród tych dystrybutorów jest Agochem Puławy, spółka należąca do Grupy Azoty. Dzięki niej mogliśmy zareagować na zwykle tajemnicze cenniki na rynkach nawozowych, publikując nasz własny cennik Agochemu Puławy. Zachęcam rolników, aby właśnie tam się kierowali oraz aby prześledzili też całą listę 70 autoryzowanych dystrybutorów, która jest zamieszczona na stronie internetowej Grupy Azoty – wskazał Hinc.

Grupa Azoty jest potentatem na rynku nawozów w UE

– Grupa Azoty to drugi co do wielkości europejski producent nawozów azotowych i trzecim producentem nawozów wieloskładnikowych w Unii Europejskiej – podczas konferencji przypomniał Tomasz Hinc, prezes spółki. Dodając, że firma w dalszy ciągu wykorzystuje 100 proc. swoich mocy produkcyjnych.

Łukasz Rawa
Dziennikarz WiadomościHandlowe.pl    
fot. Grupa Azoty/WWW

 

21. lipiec 2024 03:43