StoryEditor

Jak gradobicia i przymrozki wpłynęły na szacunkowe plony warzyw i owoców? - GUS

11.08.2022., 00:00h

Jak kształtują się wstępne szacunki produkcji owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych. O ile więcej w tym roku zbierzemy warzyw gruntowych?

Wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2022 r. przedstawiają się następująco:

  • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na około 4,0 mln t, tj. na poziomie o 3% wyższym w porównaniu do roku ubiegłego;
  • produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niemal 620 tys. t, czyli o 9,3% więcej od zbiorów w 2021 r. 

Co wpłynęło na kształtowanie się produkcji roślinnej w tym sezonie?

W tym sezonie mimo wyższych plonów, przewagę miały jednak niekorzystne czynniki:

  • chłodne dni w kwietniu i w pierwszej połowie maja ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie, hamujące wzrost i rozwój roślin;
  • wiosenny niedobór opadów, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby;
  • lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

Zbiory owoców z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych oceniono na 620 tys. t,  co daje wynik o 9% wyższy niż w roku poprzednim. Produkcję warzyw gruntowych szacuje się na 4,0 mln t, tj. na poziomie o 3% wyższym w porównaniu do roku 2021. 

Niskie temperatury oraz bark opadów spowodował spowolnienie rozwoju roślin, przez co kwitnienie rozpoczęło się z nieznacznym opóźnieniem.
Utrzymująca się susza wpłynęła na opad zawiązków owoców, a gradobicia zniszczyły część plantacji często powodując starty w owocach i warzywach, które w konsekwencji nie nadawały się do zbioru.
Jeżeli chodzi o warzywa to dla nich niesprzyjająca pogoda występująca na początku okresu wegetacyjnego opóźniła siewy. W zależności od regionu opóźnienie to wynosiło nawet do kilkunastu dni. 

Uszkodzenia mrozowe, zaniedbanie agrestu i niskie ceny skupu 

Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych oceniono na niespełna 620 tys. t, tj. o 9,3% więcej niż w roku 2021.
Większość plantacji krzewów owocowych okres zimowy przetrwała w stanie zadowalającym. Jedynie uszkodzenia mrozowe występujące na początku kwietnia 2022 roku dały o sobie przede wszystkim znać na plantacjach malin, truskawek i porzeczek. To co ograniczało produkcję to głównie panująca susza oraz lokalne opady gradu.

Zbiory truskawek ocenia się na ok. 185 tys. ton, czyli o 18,8% więcej niż przed rokiem. Maliny w tym roku cieszyły się większym zainteresowaniem wśród producentów, przez co wzrosła liczba plantacji. Łączne zbiory malin oszacowane są w tym momencie na wielkość około 111 tys. ton, czyli o 7% więcej niż w roku 2021.
Porzeczki białe, czarne i czerwone określa się ogółem na 151,5 tys. ton, co jest równoznaczne z nieprzekroczeniem poziomu z ubiegłego sezonu.
Plonowanie agrestu oceniono na  9,8 tys. ton, dodatkowo niskie ceny skupu wpływają na zaniedbanie plantacji. 

Warzywa gruntowe - 3% więcej

Produkcję warzyw gruntowych szacuje się obecnie na 4,0 mln t, tj. na poziomie o 3% wyższym w porównaniu do roku ubiegłego

Tegoroczne zbiory zaczynając od kapusty szacuje się na poziom przekraczający 680 tys. ton. Kalafiory oceniane są na 130 tys. ton, cebula ma plonować na poziomie 650 tys. ton, marchew 620 tys. ton.
Burak ćwikłowy oceniony został blisko poziomu sprzed roku – 240 tys. ton. Pomidory gruntowe – 172 tys. ton, a ogórki na poziomie 145 tys. ton.
Łączne zbiory pozostałych gatunków warzyw szacuje się na prawie 1,4 mln ton.

Największy udział w tej grupie mają takie warzywa jak:

  • dynia;
  • pietruszka;
  • kukurydza cukrowa;
  • a także selery oraz fasolka szparagowa.

Bernat Patrycja
Źródło i mapa: GUS
Fot: envatoelements

29. maj 2024 14:19