StoryEditor

Nieuczciwe praktyki, fałszowanie żywności i zmowy cenowe. Jakie rozwiązania proponują politycy?

06.06.2022., 00:00h

02.06.2022 r. odbyła się już 13. debata zorganizowana przez Instytut Gospodarki Rolnej. Tematem, który poruszyli politycy były problemy, które dotyczą producentów owoców i warzyw i sposobach na ich rozwiązanie.

02.06.2022 roku miała miejsce już 13. edycja debaty zorganizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej. Politycy rozmawiali na temat problemów producentów warzyw i owoców oraz jakie mogą być ich rozwiązania.

Gośćmi Moniki Przeworskiej byli:

  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość);
  • Jacek Hecht (Porozumienie);
  • Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica);
  • Michał Urbaniak (Konfederacja) oraz Jarosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe).W czasie dyskusji politycy omówili między innymi niezbędne działania dla poprawienia sytuacji producentów owoców i warzyw na polskim rynku.
W Unii Europejskiej Polska należy do głównych graczy na rynku owoców i warzyw, który jest jednym z najważniejszych elementów całej branży spożywczej w Polsce. Niestety dziś ten sektor dotknięty jest wieloma problemami. Problemy te związane są przede wszystkim z działalnością wielkich korporacji, zmowami cenowymi, niskimi cenami skupu, niepewnym prawodawstwem i słabym wyeksponowaniem polskich produktów w sklepach. Dużym problemem jest również sprzedawanie importowanych produktów pod polskimi znakami towarowymi.

- Problemem, jaki podnoszą rolnicy i sadownicy, jest kwestia zmów cenowych. Ten temat jest podnoszony na każdym spotkaniu z rolnikami indywidualnymi albo związkami. Drugą kwestią jest wadliwe ukształtowanie rynku, na którym podmioty przetwórcze są w rękach obcego kapitału, ponieważ w przeszłości zostały wyprzedane. Staramy się odpowiadać na te problemy, tworząc Polską Grupę Spożywczą – stwierdziła Anna Gembicka.

Nieuczciwe praktyki, jakie stosują wielkie koncerny oraz wielkie sieci handlowe

- Dużym problemem jest wyeksponowanie polskich marek i polskich produktów na półkach marketów, które obecnie jest zbyt słabe. Konsumenci powinni dostawać w sklepie więcej informacji o pochodzeniu produktów i o tym, jak zostały one zrobione. Zwracaliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym temacie – powiedział Michał Urbaniak.

Winą obarczają Prawo i Sprawiedliwość. Nowa Lewica – „doszło do wielu zaniedbań”

- Ich zaniechania w sektorze sadownictwa w ostatnim sezonie były katastrofalne w skutkach. Wyprodukowanie kilograma jabłek kosztuje około 1,20 zł, a sieci skupowały ten owoc po 18 groszy. Prosiliśmy, razem z rolnikami, rząd PiS o interwencję, ale bezskutecznie. Bardziej opłacalne byłoby wysypanie tych jabłek do rowów, ale polscy rolnicy oczywiście tego nie robili – stwierdził Arkadiusz Iwaniak z Nowej Lewicy.

Nieuczciwe praktyki i ukrywanie polskich produktów

- W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że fałszowanie polskiej żywności to oszustwo. W ostatnim czasie Biedronka została ukarana karą ponad 700 mln złotych za podpisywanie zagranicznych produktów jako polskie. To jest gigantyczna kara. UOKiK wszczął postępowanie w sprawie kolejnych podmiotów, które wykorzystują nieuczciwe praktyki – dodała Anna Gembicka.

„Europejski Zielony Ład” może wywrócić rynek owoców i warzyw w Polsce do góry nogami

- Dużym problemem dla tej branży może być Europejski Zielony Ład. Przy odpowiednim ustawieniu technologii uprawy zbóż i rzepaku, będzie można wyprodukować odpowiednią liczbę plonów. Jednakże produkcja warzyw na plantacjach towarowych stanie się bardzo trudna, a niemal niemożliwa. Polski rynek warzyw zostanie zniszczony, przestaniemy cokolwiek znaczyć nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział przedstawiciel Porozumienia Jacek Hecht.

Bernat Patrycja 

Źródło: Instytut Gospodarki Rolnej
Fot: envatoelements

 

29. maj 2024 00:49