StoryEditorDofinansowanie

Z jakich form dofinansowania na fotowoltaikę może skorzystać rolnik?

07.11.2022., 09:36h
Karol PomeranekKarol Pomeranek

Jak podaje Newseria, sektorem, który ma największy potencjał na produkcję energii ze słońca, jest szeroko pojęte rolnictwo. Instalacja PV pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię. Z jakich form dofinansowania można skorzystać?

Instalacja PV pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię

– Fotowoltaika to remedium na rosnące ceny prądu. Instalacja PV pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię i uniknąć kolejnych podwyżek – podkreśla Szymon Osłowski, właściciel firmy KOBO Energy.

– Inwestor płaci raz za montaż, a potem generuje oszczędności. Zaoszczędzone pieniądze może wykorzystać na rozwój swojego gospodarstwa, np. na zakup nowych maszyn. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest zatem swego rodzaju inwestycją w rozwój całej działalności rolniczej – dodaje.

Fotowoltaika dla rolnika to niezależność energetyczna

Jak czytamy w serwisie, współczesne rolnictwo jest uzależnione od energii elektrycznej, a prąd jest dziś niezbędny do prawidłowego działania wielu maszyn, ogrzewania i oświetlania stajni czy kurników oraz pracy niektórych systemów, np. napowietrzających i osuszających zbiory.

image
Źródło zysku i taniej energii. Fotowoltaika w uprawie brokułów

– Przerwy w dostawach prądu, które na wsiach zdarzają się nader często, zaburzają funkcjonowanie gospodarstw rolnych, a przez to obniżają ich wydajność. Montaż instalacji fotowoltaicznej daje niezależność energetyczną i gwarantuje płynną działalność gospodarstwa. Z prądu pozyskanego z modułów PV można korzystać przez cały rok. Energią słoneczną można zasilać oświetlenie, ogrzewanie, systemy nawadniające i pompowania wody, systemy napowietrzające, chłodnie, zautomatyzowane podajniki i inne sprzęty. Energia niewykorzystana na bieżące potrzeby gospodarstwa przechowywana jest w sieci. Zimą lub w momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd rolnik będący prosumentem może odebrać aż 80% wyprodukowanych nadwyżek – czytamy.

Z jakich form dofinansowania rolnik może skorzystać?

Głównym barierą dla wielu rolników są koszty, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej. Obecnie jednak mają do dyspozycji wiele programów finansowych, które mogą znacznie obniżyć wysokość inwestycji. Jednym z nich jest Ogólnopolski Program Agroenergia, realizowany do 2027 roku. Rolnicy mogą liczyć na dotacje do 20% kosztów kwalifikowanych, w tym:

  • do 20% (nie więcej niż 15 tys. zł) dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW,
  • do 13% (nie więcej niż 25 tys. zł) dla instalacji o mocy od 30 do 50 kW.

W naborze do 1. części programu, trwającym od 1 października do 8 grudnia 2021 roku, złożono 708 wniosków na łączną kwotę 9 712 819 zł, co średnio daje ok. 13 700 zł dotacji na instalację.

Rolnicy mogą skorzystać również z lokalnych form pomocy finansowej, takich jak.:

  • Program Priorytetowy „AO – Ochrona Atmosfery” – program dedykowany dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego; pożyczka wynosząca nawet 100% wartości kosztów kwalifikowanych,
  • Program „EKO-KLIMAT – woda, powietrze, ziemia” – program dla rolników z województwa kujawsko-pomorskiego; dotacja na zakup i montaż instalacj PV do 100% kosztów kwalifikowanych,
  • Ulga inwestycyjna – odliczenie maksymalnie 25% kosztów inwestycji od podatku rolnego – jest przewidziana dla rolników z całego kraju.

źródło: Newseria

opr. Karol Pomeranek na podt. TAP

26. maj 2024 04:33