StoryEditorMateriał promocyjny

Miernik wilgotności zboża – jaki wybrać?

30.09.2022., 14:05h

Wilgotność zboża ma olbrzymie znaczenie w perspektywie zbiorów, magazynowania i jego sprzedaży. Jeśli ziarna będą zbyt wilgotne, staną się idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i bakterii. W efekcie, cała partia może się zmarnować. Aby zapobiegać tego rodzaju sytuacjom, należy kilka razy w sezonie wykonywać pomiary wilgotności za pomocą specjalnych urządzeń. Sprawdź dlaczego trzeba stosować mierniki wilgotności oraz jakie modele mamy do wyboru.

Jak sprawdzić czy zboże jest suche?

Stopień wilgotności ma olbrzymi wpływ na jakość ziaren, a co za tym idzie także na ich cenę.

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt mała wilgotność może powodować duże straty. W zbyt mokrych ziarnach może rozwijać się pleśń, a zbyt suche ziarna są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli nawet cała partia nie zostanie zmarnowana, rolnik otrzyma znacznie niższą cenę za tonę. Dlatego też regularne wykonywanie pomiarów wilgotności jest niezbędne dla określenia optymalnych terminów zbioru oraz warunków przechowywania. Trzeba podkreślić, że wilgotność ulega zmianie podczas wykonywania wszystkich procesów rolniczych, czyli:

  • podczas zbioru;
  • transportu i magazynowania.

Pomiarów należy więc dokonywać na każdym etapie obróbki ziarna. ​Niezbędne będzie do tego celu odpowiednie urządzenie, czyli miernik wilgotności zboża, taki jak ten dostępny na stronie: https://lewmik.pl/miernik-wilgotnosci-ziarna-wilgotnosciomierz-zboza-wile-55.html. 

Jaki miernik wilgotności zboża wybrać?

Najważniejszą kwestią, na jakiej należy się skupić podczas zakupu wilgotnościomierza jest dokładność pomiaru. Margines błędu, jaki można zaakceptować to 0,5%. Kolejna kwestia to lista obsługiwanych zbóż. Im więcej gatunków, tym lepiej, ale ważne, aby urządzenie było dostosowane do mierzenia wilgotności ziaren, które hodujesz w swoim gospodarstwie. Trzeba wziąć pod uwagę również kwestie związane z komfortem użytkowania. Urządzenie powinno być łatwe w czyszczeniu i niezbyt ciężkie, aby można było używać je na polu. Koniecznie trzeba sprawdzić jakość wykonania. Urządzenie będzie używane w pomieszczeniach, gdzie jest dużo pyłu, więc obudowa musi być szczelna. Oczywiście warto wybierać sprzęty niezbyt skomplikowane w obsłudze. 

Miernik wilgotności zboża jaki wybrać?

Jakie konkretnie modele są godne polecenia? Mamy kilka propozycji. Pierwsza z nich to miernik Wile 55. Służy to mierzenia wilgotności całych ziaren oraz nasion szesnastu gatunków zbóż. Posiada funkcję automatycznej kompensacji różnicy temperatur w materiale próbki i w urządzeniu oraz funkcję obliczania wartości średniej. Można używać go podczas żniw, suszenia i przechowywania. Kolejna propozycja to Wile 78. To o klasę wyższy model w stosunku do poprzedniego. Wskazuje nie tylko wilgotność, ale też wartość średnią i temperaturę. Obsługuje aż dwadzieścia jeden gatunków ziaren. Jak poprzedni wariant, kompensuje różnicę temperatur. Umieszcza się w nim małe próbki, a cały proces mielenia i pomiaru zajmuje mniej niż pół minuty. 

Miernik wilgotności zboża kramp

Miernik Kramp to kolejny trafiony wybór. Jest wygodny w obsłudze, ponieważ ziarno zostaje zmiażdżone i ściśnięte w samym urządzeniu.  Zamknięty cykl pomiarowy zapobiega wpływowi czynników zewnętrznych na wyniki, czyli ich zafałszowaniu. Ten model można stosować do mierzenia wilgotności ponad trzydziestu gatunków zbóż. Warto dodać, że do zestawu dołączona jest specjalna walizka, która stanowi zabezpieczenie urządzenia podczas przechowywania i transportu. 

Miernik do zboża POMELAC

Kolejna propozycja to model od marki POMELAC. Dzięki temu urządzeniu określimy wilgotność ziaren szesnastu najpopularniejszych gatunków zbóż. Obsługa jest intuicyjna, wystarczy przycisnąć jeden guzik. Nie trzeba przygotowywać specjalnych próbek. Ponadto urządzenie jest łatwe w czyszczeniu. Dokładność pomiaru wynosi +/- 0,5%, co świadczy o tym, że sprzęt odznacza się dużą precyzją. Posiada kilka ważnych funkcji m.in.: wyrównanie temperatur zbóż i testera, obliczanie średniej wilgotności zboża, a ponadto można doregulować tester do pieców osuszających.

Miernik do zboża to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym. Dzięki niemu można dostosować przebieg różnych procesów tak, aby zachować dobrą jakość ziaren. Dokonanie precyzyjnego pomiaru może uchronić całą partię zboża przed zmarnowaniem, a rolnika – przed utratą znacznej sumy pieniędzy. Warto więc zakupić dobrej klasy urządzenie do pomiaru wilgotności zboża. 

19. maj 2024 09:26