StoryEditorNowość w warzywach

Nowy produkt Utrisha™ Rhizo – poprawia pobieranie składników i zwiększa plonowanie

06.12.2022., 11:00h

Corteva Agriscience w odpowiedzi na zachodzące na rynku środków ochrony roślin zmiany, wprowadza na rynki europejskie nowy produkt biologiczny Utrisha™ Rhizo. Czym się charakteryzuje?

Pomiędzy Corteva Agriscience, a STI Biotechnologie została podpisana wieloletnia umowa, która dotyczy sprzedaży rozwiązań biologicznych, mających na celu zwiększenie potencjału plonowania, ale przede wszystkim troskę o glebę, w tym poprawieniu jej właściwości.

Umowa dotyczy wyłącznej dystrybucji produktów, któe zawierac będą dwa szczepy baketrii:

  • Lactobacillus Farciminis CNCM-I-3699,
  • Rhamnosus CNCM-I-3698.

Czym się charakteryzują bakterie Lactobacillus?

Bakterie te działają przede wszystkim w strefie systemu korzeniowego, wspomagają poprawianie dostępności i pobieranie składników pokarmowych. Wpływa to bezpośrednio na zwiększenie potencjału plonotwórczego, ale i poprawia zdrowotność gleby.

Szczepy tych bakterii znalazły się w preparacie, który jest biostymulatorem mikrobiologicznym Utrisha™ Rhizo. Corteva, wykorzystując swoją szeroką siec dystrybucji, chce aby produkt był dostępny dla wszystkich upraw, w pierwszej kolejności mówimy tu o warzywach i ziemiankach.

— Corteva Agriscience nieustannie wprowadza na rynek nowe i innowacyjne rozwiązania, oferując produkty pochodzenia naturalnego, które uzupełniają nasze konwencjonalne środki ochrony roślin, a także przyczyniając się do zwiększenia odporności roślin na warunki stresowe — powiedziała Priscila Vansetti, wiceprezes ds. rozwoju produktów biologicznych w Corteva Agriscience. — Cieszymy się, że możemy współpracować z STI Biotechnologie w celu udostępniania rozwiązań, które pomogą rolnikom sprostać zmieniającym się warunkom środowiskowym, a równocześnie zapewniają ochronę i dochodowość gospodarstw na wysokim poziomie.

W ramach zrównoważonego rozwoju

Umowa zawarta pomiędzy firmami to kolejny krok w rozwoju oferty palety biologicznych produktów Cortevy. Wprowadzenie biostymulatora mikrobiologicznego, który wpływa na dostępność składników pokarmowych, jest jedną z realizacji celów określonych w ramach zrównoważonego rozwoju Corteva Agriscence.

 

Bernat Patrycja

Źródło: Corteva

Fot: Corteva

29. luty 2024 01:33