StoryEditorMateriał promocyjny

Jak chronić zbiory warzyw zimą? Przegląd rozwiązań, na które warto postawić

13.10.2022., 08:14h

Prawidłowe przechowywanie zbiorów warzyw to absolutna podstawa do tego, aby przez długi czas nadawały się one do spożycia. Warto pamiętać, że obiekt do magazynowania plonów musi spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Nieodpowiednia temperatura lub zbyt duża wilgotność powietrza mogą skutecznie zniszczyć plony. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie znajdziesz przegląd najkorzystniejszych opcji.

Jak wydłużyć termin zbioru plonów?

Na początku warto jest się zastanowić, w jaki sposób przedłużyć termin zbioru jesiennych plonów. Niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że w niektórych przypadkach można zyskać aż kilka dodatkowych tygodni! Jest to prawdziwa gratka dla osób posiadających przydomową hodowlę. Oczywistym jest, że najważniejszym czynnikiem jest temperatura. Niżej opisane metody nie sprawdzą się w przypadku dużych i częstych przymrozków.

  • Osłony płaskie – można wykonać je samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w agrowłókninę lub folię perforowaną. Tak przygotowane osłony przeznaczone są do ochrony warzyw niskich, czyli takich, które znajdują się blisko gleby.
  • Osłony kombinowane – mogą być stosowane w czasie przymrozków. Podwójna ochrona roślin przynosi doskonałe efekty. Jedną warstwę może stanowić agrowłóknina (spód), a drugą folia pęcherzykowa (wierzch).
  • Osłony ze słomy – jeśli temperatura spada lekko poniżej zera, to rośliny znajdujące się w gruncie warto okryć luźną warstwą słomy. Oczywiście musi ona zostać zebrana w dzień, gdy przymrozek odpuszcza.
  • Pozostałe osłony – wszystko zależy od posiadanego budżetu. Coraz więcej osób decyduje się na wzniesienie tunelu foliowego, a nawet mini - szklarnie. Należy jednak pamiętać, że nie są one przeznaczone do magazynowania zebranych plonów.

Bardzo ważne jest, aby sprawdzić stan warzyw. Jeśli noszą one oznaki choroby, to stosowanie osłon jest całkowicie bezcelowe. Ponadto, należy stosować tylko czyste materiały. W innym przypadku mogą one spowodować zahamowanie wzrostu roślin. Osłon nie można pozostawiać na dzień, ponieważ brak dostępu do świeżego powietrza także zwiększa ryzyko zastopowania rozwoju plonów.

Gdzie przechowywać warzywa?

Faktem jest, że nie każdy dysponuje przestronną spiżarnią. W przypadku dużej ilości plonów najbardziej opłacalna wydaje się być budowa magazynu. Producent hal namiotowych - Łukasiuk oferuje solidne konstrukcje stalowe, które dostosowywane są do rzeczywistych potrzeb zleceniodawcy. Warto podkreślić, że obiekt nie musi mieć dużego metrażu. 

Hala namiotowa do przechowywania płodów rolnych projektowana jest w oparciu o restrykcyjne przepisy. Godny zaufania producent stworzy konstrukcję, w której będzie panować optymalna temperatura, a także wilgotność.

  1. Nowoczesne systemy odprowadzania wilgoci zmniejszają ryzyko zniszczenia warzywnych plonów. Nie trzeba obawiać się intensywnego parowania.
  2. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć technologię inteligentnego sterowania temperaturą, wilgotnością, światłem. Jest to świetna opcja dla producentów żywności, ale nie tylko.
  3. Konstrukcje stalowe wykonywane są z gotowych modułów. Są one montowane na miejscu docelowym, co pozwala ograniczyć ilość prac mokrych. To właśnie dzięki temu już po kilku tygodniach magazyn jest oddany do użytku.
  4. Budowa hali namiotowej jest o wiele tańsza, niż magazynu murowanego lub drewnianego. Z pewnością usatysfakcjonuje to osoby, które nie dysponują zbyt dużym budżetem. 
  5. Wytrzymałość magazynów o konstrukcji stalowej nie budzi żadnych wątpliwości. Są one odporne na działanie wiatru, zmiennych temperatur, wilgoci, promieniowania słonecznego. Należy także dodać, że pokrycie dachowe jest projektowane w oparciu o strefę śniegową w danej lokalizacji.

Co powinno znaleźć się w magazynie?

W magazynie powinny znaleźć się przede wszystkim regały, dzięki którym można skutecznie uporządkować plony. Z pewnością przydatne okażą się także skrzynie drewniane lub plastikowe do przechowywania warzyw. Niezwykle ważne jest, aby były one wykonane z materiału, który nie wchodzi w reakcję chemiczną z żywnością. W obiektach o dużej powierzchni przydają się wózki widłowe, dzięki którym można jest ograniczyć nakład pracy.

29. maj 2024 08:25