StoryEditorPytania czytelników

Z czego wynikają objawy na przekroju ogórków, widoczne na zdjęciu?

09.11.2022., 08:30h
dr Jan Sobolewski<br/>fot. firmowedr Jan Sobolewski
fot. firmowe

Objawy na tkankach wewnątrz owoców ogórka wskazują z dużym prawdopodobieństwem na chorobę zwaną czarną zgnilizną zawiązków i pędów. Sprawcą jest grzyb, dawniej określany jako Didymella bryoniae (stan bezpłciowy Phoma cucurbitacearum lub Ascochyta cucumis). Opisywany jest także pod nazwami Mycosphaerella melonis czy Mycosphaerella cucumis. Żywicielami sprawcy są gatunki: ogórek, dynia, arbuz, melon i wiele innych.

Kiedy dochodzi do infekcji? 

Infekcja zachodzi podczas rozwoju owoców, prowadząc do wewnętrznego ich gnicia, co zwykle nie jest zauważane.

Objawy pojawiają się w handlu. Patogen może infekować wszystkie części rośliny ogórka, z wyjątkiem korzeni, w ciągu całego okresu wegetacji. Często zakaża rośliny ogórka przy podstawie i na wyższych częściach łodygi, tworząc brązowe plamy. Rośliny rozmnażane w niższych temperaturach są bardziej podatne na infekcje z uwagi na tworzenie się mięsistych, grubych łodyg u podstawy, które mogą pękać. Zwykle na powierzchniach zainfekowanych tworzą się złotobrązowe, gumowate krople. Po pewnym czasie na porażonych miejscach roślin widoczne są czarne plamki, które są owocnikami z zarodnikami.

image
Choroba szalonych korzeni – jak chronić uprawy ogórka?

Zarodniki są zwykle produkowane w ciągu 4 dni od rozpoczęcia infekcji, dając początek nowemu cyklowi wtórnych infekcji. Na liściach mogą pojawić się okrągłe i podłużne zmiany, początkowo wzdłuż krawędzi liścia w postaci wodnistej tkanki otoczonej żółtą obwódką, z czasem powiększają się, jako żółto-brązowe zmiany nekrotyczne w kształcie litery V.

W przypadku uprawy w okresie zimowym objawy mogą wystąpić w kwietniu, a przypadku nasadzeń w czerwcu czy lipcu – objawy można obserwować na przełomie września i października.

Fungicydy zarejestrowane do zwalczania antraknozy, alternariozy i parcha z grup: 

  • strobiluriny + triazole (Ortiva Top 325 SC, Scorpion 325 SC, Tarantula 325 SC – wszystkie w dawce 1 l/ha),
  • mikrobiologiczne (Prestop – 0,5%)
  • i miedziowe (Nordox 75 WG – 1,33 kg/ha) chronią także przed czarną zgnilizną zawiązków i pędów.

Środki stosuje się zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów chorób.

dr Jan Sobolewski

19. maj 2024 10:46