StoryEditorSPOTKANIA WiOM

Jakie odmiany cebuli sprawdziły się w trudnym sezonie w Wielkopolsce?

11.10.2022., 08:00h
Podczas spotkania "Cebula nawadniania kroplowo"zorganizowanego przez redakcję miesięcznika WiOM Warzywa i Owoce Miękkie rolnicy mogli dowiedzieć się jakie odmiany cebuli dobrze plonowały na polach Włodzimierza Ziółkowskiego pod Strzałkowem w Wielkopolsce.

Cebula odmiany Stalagmit dała plon niemal 50 ton/ha

Jakie cebule, w tym roku znalazły się na polu u Pana Włodzimierza Ziółkowskiego?

– Są to odmiany MoravoSeed, głównie odmiany typu amerykańskiego i rijnsburger. Część cebuli czerwonej i część białej, które wyszły nieco słabiej. Z wcześniej cebuli odmiana Stalagmit. Wyszła ona w dobrym plonie 47 ton z hektara – mówi rolnik prowadzący gospodarstwo warzywnicze we wsi Słomczyce Huby w powiecie słupeckim w Wielkopolsce.

image

Cebula odmiana Stalagmit F1

FOTO: fot. Pb

Z zasianych odmian na polu u Włodzimierza Ziółkowskiego zobaczyć można było takie odmiany jak Bolero F1, Supra czy Sława Ożarowa.

image

Cebula odmiana Bolero F1

FOTO: fot. Pb

Czy aktualna cena cebuli rekompensuje poniesione przez rolnika koszty?

– Wszystkie te odmiany wyszły, bym powiedział nie najgorzej jak na ten rok. Sezon trudniejszy. Mieliśmy grad na początku wegetacji, potem pojawił się problem z wciornastkiem. Poza tym sezon nie jest zły. Cena trochę rekompensuje trochę poniesione wyższe koszty, także sezon może zamknie się na plusie – dodaje Pan Włodzimierz.

Zobacz WIDEO jak nawadnia cebulę rolnik i jak je dokarmia?

Patrycja Bernat

26. maj 2024 04:51