StoryEditorMateriał promocyjny

Dlaczego należy wapnować pole?

17.11.2022., 08:31h
ARTYKUŁ PARTNERAARTYKUŁ PARTNERA

Wapnowanie pola jest jednym z podstawowych zabiegów, które powinien wykonać rolnik. Wapno nie tylko odkwasza glebę, ale również przyczynia się do lepszego wzrostu roślin.

Kiedy wapnować pole?

Wapnowanie pola powinno być poprzedzone badaniami laboratoryjnymi gleby. Dzięki nim można mieć pewność, jaki jest rzeczywisty odczyn pH gleby i jakich składników odżywczych w niej brakuje. Pozwolą też ustalić optymalną dawkę wapna i innych nawozów.

Wapnowanie gleby przeprowadza się najczęściej w dwóch terminach – jesienią lub wiosną. Jesienne wapnowanie powinno odbyć się po zakończeniu wszystkich zbiorów na polu. Należy wybrać na ten zabieg suchy i bezwietrzny dzień. Dzięki temu prace przebiegną sprawnie i ograniczy się straty wapna spowodowane jego pyleniem.

Wiosenne wapnowanie przeprowadza się wczesną wiosną. Minimalnym odstępem czasu, jaki należy zachować od wapnowania pola do wysiania nasion i posadzenia roślin, są cztery tygodnie. Nie można zapominać także o konieczności przestrzegania zalecanego przez producenta odstępu pomiędzy wysiewaniem na polu wapna i innych nawozów mineralnych.

Po co wapnować pole?

Nawożenie pola nawozami mineralnymi – w szczególności azotowymi i siarkowymi – nie jest obojętne dla gleby. Z jednej strony to konieczność, by dostarczyć uprawianym roślinom niezbędnych składników odżywczych. Z drugiej takie działania zakwaszają glebę i przyczyniają się do jej wyjałowienia. Dodatkowo gleby w Polsce należą w dużej mierze do zakwaszonych. Spowodowane jest to naturalnymi procesami wymywania, wietrzenia i opadami atmosferycznymi.

Jeśli odczyn gleby jest kwaśny, to wiele roślin nie poradzi sobie w takiej ziemi. Nie będą prawidłowo rosły – ich cała wegetacja zostanie zakłócona. Urosną marne i nie przyniosą oczekiwanych plonów. Będą także dużo bardziej podatne na choroby, w szczególności grzybowe. Niedobór wapnia w glebie przyczynia się także do tego, że rośliny tracą zdolność przyswajania innych składników pokarmowych z gleby i przestają rosnąć. Dlatego wapnowanie gleby wydaje się zabiegiem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i plonowania roślin uprawnych.

Czym wapnować pole?

Bogatą ofertę wapna sypkiego i granulowanego ma jego producent Polcalc na swojej stronie internetowej: https://polcalc.pl/.

Do wapnowania pola używa się najczęściej wapna węglanowego, które jest optymalnym rodzajem. Działa stosunkowo szybko i nie wykazuje wysokiej agresywności. Można siać i sadzić rośliny już po 4 tygodniach od wapnowania wapnem węglanowym. Niektóre jego rodzaje są również stosowane do wapnowania pogłównego.

Dodatkowo wykorzystuje się do wapnowania pola wapno tlenkowe i dolomitowe. Wapno tlenkowe działa bardzo szybko i agresywnie. Stosuje się je tylko na gleby ciężkie, o wysokim zakwaszeniu. Natomiast wapno dolomitowe działa bardzo wolno i odkwasza glebę po bardzo długim czasie. Wykorzystuje się je raczej jako środek podtrzymujący efekt odkwaszania gleby niż do doraźnego wapnowania.

16. lipiec 2024 12:28