StoryEditorwarzywa kapustne

Kilkanaście odmian kapusty na polu w Topoli Królewskiej

11.10.2022., 15:28h
Katarzyna WójcikKatarzyna Wójcik
W 35-hektarowym gospodarstwie Martyny i Przemysława Świerczyńskich połowę areału przeznaczono pod kapustę i bób. Dodatkowo na 40 arach firma Sakata zorganizowała poletka pokazowe, gdzie można było zobaczyć kilkanaście odmian tych warzyw, w tym kapustę czerwoną i o spłaszczonych główkach.

Dużo nie znaczy dobrze. Powiedzenie potwierdziło się podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Sakata po dwuletniej przerwie. Plantatorzy dopisali, nie będąc zmęczonymi mnogością spotkań tej firmy.

Boga oferta nawożenia i ochrony kapusty podczas spotkania Sakaty

Klaudii Horlop i Łukaszowi Rudeckiemu z Sakaty towarzyszyli przedstawiciele firm:

  • Farm System z pokazem robota samojezdnego, 
  • Mularski z ofertą rozsad warzyw i nawozów wapniowych,
  • Yara Poland – z serwisem porad agrotechnicznych, dotyczących nie tylko nawożenia,
  • Agro Smart Lab z prezentacją możliwości sygnalizacji pojawu szkodników,
  • Agroosa z pokazem możliwości prowadzenia za pomocą GPS
  • oraz Kubota z ofertą ciągników.
image

Klaudia Horlop – Sakata.

FOTO: Katarzyna Wójcik

Odmiany kapusty, w tym kapusta o spłaszczonych główkach na polu w Topoli

Poletka warzyw kapustnych zostały już po raz drugi założone na polu Martyny i Przemysława Świerczyńskich. W 35-hektarowym gospodarstwie w tym sezonie pod warzywa (kapustne i bób) przeznaczono 17 ha, a 40 arów ekstra – na poletka pokazowe.

image

Od lewej: Łukasz Rudecki – Sakata, właściciel gospodarstwa – Przemysław Świerczyński i Kamil Działek z hurtowni ogrodniczej w Łęczycy.

FOTO: Katarzyna Wójcik

Kapusty uprawiane w tym gospodarstwie reprezentują różne grupy wczesności, począwszy od wysokich tuneli nieogrzewanych. Z oferty pokazanej na poletkach, właściciela zainteresowały dwie odmiany o spłaszczonych główkach, które zamierza sadzić w kolejnym sezonie.

image

Odmiana płaska Saturn

FOTO: Katarzyna Wójcik

Na całym areale uprawa od sześciu lat jest prowadzona w systemie bezorkowym. Właściciel pozbył się już pługa i twierdzi, że nie wróciłby do orki.

image

Wojciech Kopeć prezentuje objawy niedoboru fosforu.

FOTO: Katarzyna Wójcik

Pan Przemysław ustawia na polach pułapki na różne gatunki szkodników warzyw kapustnych – śmietkę, paciornicę, wciornastka, rolnice.

image

Arkadiusz Pliszka – Agro Smart Lab – prezentuje zasadę działania pułapki na rolnice.

FOTO: Katarzyna Wójcik
image

Widoczne motyle rolnic. Rozpoznaje je i liczy urządzenie zaopatrzone w kamerę. Sygnał o zagrożeniu jest przesyłany do odbiorcy.

FOTO: Katarzyna Wójcik
image

Widoczne motyle rolnic. Rozpoznaje je i liczy urządzenie zaopatrzone w kamerę. Sygnał o zagrożeniu jest przesyłany do odbiorcy.

FOTO: Katarzyna Wójcik

Zobacz płeną gamę prezentowanych odmian kapusty:

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}81711{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81712{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81713{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81714{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81716{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81717{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81718{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81719{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81720{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81721{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81722{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}81723{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Więcej informacji w listopadowym wydaniu miesięcznika WiOM Warzywa i Owoce Miękkie.

Nie masz jeszcze naszego czasopisma? Zamów prenumeratę lub subskrypcję.

Katarzyna Wójcik

21. lipiec 2024 04:02