StoryEditorPYTANIA CZYTELNIKÓW

Czy kwiatostany szczypiorku mogą stanowić towar handlowy?

08.12.2022., 09:00h
dr Wojciech Matuszak<br/>fot. Matuszak, Wójcikdr Wojciech Matuszak
fot. Matuszak, Wójcik
Szczypiorek (Allium schoenoprasum L.) jest jedną z najpopularniejszych roślin, których zielone części – liście (szczypior) możemy spożywać praktycznie przez cały rok. Zimą i wczesną wiosną szczypior jest dostarczany na rynek spod osłon, gdzie uzyskuje się go w procesie tzw. pędzenia. Szczypiorek ma zastosowanie jako przyprawa, która dodaje potrawom łagodny smak cebuli.

Może nie wszystkim wiadomo, że szczypiorek ma także jadalne kwiatostany, które mają zastosowanie podobne jak liście omawianej rośliny. Kwiatostany szczypiorku są np. świetnym dodatkiem podczas sporządzania masła ziołowego lub różnego rodzaju sałatek. Można je również (kiedy mają fioletową barwę) wykorzystać do nadania octom ziołowym różowego koloru i lekkiego posmaku cebulowego.

Do celów spożywczych można wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone kwiaty. Należy je zbierać tuż po otwarciu pąka. Wówczas są najlepsze do spożycia. W przeprowadzonych badaniach okazało się, że świeże kwiaty szczypiorku charakteryzują się bardzo wysoką wartością biologiczną. W porównaniu z liśćmi zawierają o około 10% więcej witaminy C, o około 6% więcej cukrów i 3-krotnie więcej karotenoidów! Kwiaty szczypiorku są także dobrym źródłem nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz związków zawierających siarkę. Ostatnie z wymienionych nadają im ostrzejszy smak w porównaniu z liśćmi.

image

Pęczkowanie liści szczypiorku pędzonego w szklarni.

FOTO: fot. Matuszak, Wójcik

Uprawiać szczypiorek na kwiaty?

W związku z powyższym staje się oczywiste, że kwiatostany szczypiorku mogą stanowić towar handlowy. Czy to oznacza, żeby uprawiać szczypiorek na kwiaty? Teoretycznie można byłoby tak zrobić. Trzeba jednak zbadać, jakie jest zapotrzebowanie rynku na taki produkt. Czy przemysł jest zainteresowany np. produkcją suszu kwiatowego. Jeśli byłoby zainteresowanie, uprawa tej rośliny mogłaby być ukierunkowana zarówno na produkcję liści, jak i kwiatów. W pierwszym roku uprawy szczypiorku zbiera się tylko liście. W drugim roku uprawy można by zostawić rośliny do kwitnienia i zbierać zarówno liście, jak i kwiaty i sporządzać susz. Dostarczenie na rynek świeżych kwiatów byłoby najcenniejsze, jednak trudne do wykonania. Można jednak wyobrazić sobie, że sprzedawane są doniczki z kwitnącymi roślinami szczypiorku. Wówczas konsument mógłby wykorzystać zarówno piękny walor dekoracyjny kwiatów szczypiorku, jak również zastosować je jako świetną i bogatą w witaminy oraz związki prozdrowotne przyprawę w kuchni.

image

Plantacja szczypiorku po ścięciu liści. Przeznaczeniem plonu jest suszenie.

FOTO: fot. Matuszak, Wójcik

Szczypiorek to jedno z najłatwiejszych w uprawie ziół. Najlepiej radzi sobie:

  • posadzony wpełnym słońcu (najlepsze kwitnienie),
  • na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie,
  • chociaż znosi lekkie zacienienie i większość typów gleb.
  • W uprawie towarowej szczypiorku należy pamiętać, aby przy planowaniu nawożenia sprawdzić, czy w glebie jest wystarczająca zawartość siarki. Pierwiastek ten pozwala osiągnąć roślinom dobre walory smakowe i prozdrowotne oraz dłużej zachować dobry smak po ścięciu. Trzeba tutaj zaznaczyć, że istnieją różnice odmianowe w zdolności rośliny do pobierania siarki z gleby.
  • Ścięte kwiatostany czy liście należy przechowywać w całym łańcuchu dostaw w niskiej temperaturze – około 2°C, aby zmniejszyć poziom oddychania, stres i podatność na choroby oraz ograniczyć powstawanie gorzkawego smaku.

Czytaj także: Jak nawozić cebulę azotem? Czy można na nim oszczędzać?

dr Wojciech Matuszak

19. maj 2024 10:18