StoryEditorPod osłonami

Nowoczesne tunele dla papryki

21.12.2018., 11:45h

Do uprawy papryki można wykorzystać różnego typu obiekty foliowe. Podczas spotkania zorganizowanego przez firmy Syngenta Polska i Yara Poland w gospodarstwie Eweliny i Łukasza Jankowskich w Dębie k. Przytyku zaprezentowano m.in. uprawę papryki w wysokich, zblokowanych tunelach firmy Haygrove.

Janusz Góra, reprezentujący firmę Haygrove  mówił o unowocześnieniach, jakie wprowadzono do najnowszych serii tuneli. Jednym z nich jest wzmocnienie bram szczytowych, poprzez zamontowanie dodatkowej prowadnicy. Usztywnia to konstrukcję bramy, dzięki czemu materiał nie zużywa się tak szybko jak dotychczas, a dodatkowo przyspieszony jest proces otwierania tunelu. Aby usprawnić otwieranie i zamykanie bram szczytowych, można także zamontować przekładnie łańcuchowe i trójfazowe silniki elektryczne. Jak informował J. Góra, jedna przekładnia jest w stanie obsłużyć do 10 bram.

Przedstawiciel firmy Haygrove rekomendował także folię tunelową Luminance THB o właściwościach antytermicznych, która redukuje ciepło w tunelach w czasie upałów przez odbicie promieni podczerwonych (cieplnych) oraz rozproszenie światła przenikającego do wnętrza obiektu. Pozwala to na obniżenie temperatury wewnątrz tunelu o kilka stopni w stosunku do standardowych folii, co korzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. Folia tego typu bardzo dobrze sprawdza się w uprawach papryki.

am

02. grudzień 2023 05:19