StoryEditorPRZYJAZNA HURTOWNIA

Blisko rolnika – Hurtownia Ogrodnicza Flortom

08.10.2022., 08:00h
Katarzyna WójcikKatarzyna Wójcik
Niewątpliwym atutem kujawsko-pomorskiej Hurtowni Ogrodniczej Flortom są systematyczne spotkania z plantatorami na ich polach, czy na szkoleniach w okresie zimowym. To podstawa znajomości branży i potrzeb producentów.

– Pamiętam pierwsze szkolenia w Cieślinie – wspomina Magdalena Krzyżanowska – współwłaścicielka firmy. I tak już poszło dalej. I na polach, i zimą, w różnych obiektach w Grudziądzu – na początku był NOT (Bydgoski Dom Technika), potem Zajazd Krasnal we Fletnowie, teraz od kilku lat pasuje nam hotel restauracja Rad. Producenci osłonowi znają już to miejsce. Początek firmy Flortom sięga roku 1996. Działalność Flortomu jest związana z województwem kujawsko-pomorskim. Aktualna (od roku 2010) lokalizacja hurtowni w Bydgoszczy to obszar jednego hektara, w tym obiekt zadaszony o powierzchni 2000 m2. Od roku 2005 funkcjonuje druga lokalizacja w Grudziądzu.

image

Właściciele firmy - Magdalena Krzyżanowska i Marek Górny rozmawiają z Piotrem Zawadą - firma Rol-Spec

FOTO: fot. Kw

Ze względu na specyfikę produkcji ogrodniczej w Bydgoszczy zatowarowujemy się głównie z myślą o producentach warzyw w gruncie, a w Grudziądzu mamy ukierunkowanie na uprawy pod osłonami – przedstawia specjalizację Magdalena Krzyżanowska.

Nasiona, nawozy i ochrona

Hurtownia Ogrodnicza Flortom oferuje nasiona wielu firm hodowlano-nasiennych:

 • Hazera-Clause;
 • Rijk Zwaan;
 • Enza Zaden;
 • Bayer – De Ruiter i Seminis;
 • Sakata;
 • Basf – Nunhems;
 • Cora Seeds;
 • Takii Seed;
 • PNOS Ożarów Maz;
 • PlantiCo;
 • Bejo;
 • Syngenta;
 • Granum;
 • Agro Land, zaprawiane i niezaprawiane oraz te z certyfikatem ekologicznym.
image

Nasiona szerokiej palety odmian z wielu firm hodowlano-nasiennych.

FOTO: fot. Kw

Udział przedstawicieli firmy i właścicieli w licznych szkoleniach daje im pogląd na poszczególne odmiany. Duży wybór mieszanek traw wiodących producentów (Barenbrug, FNG) znajdą tu również zakładający ogrody. Przez ponad ćwierć wieku hurtownia zaopatruje producentów warzyw, szkółkarzy i kwiaciarzy w nawozy potrzebne do produkcji. Różnorodny stosunek N: P: K oraz zawartość makro- i mikroskładników w nawozach pozwala na sterowanie wzrostem i rozwojem poszczególnych gatunków, a nawet odmian roślin.

– To my zaopatrujemy rynek szkółkarski w nawozy otoczkowane, ze spowolnionym uwalnianiem składników pokarmowych – mówi Marek Górny, współwłaściciel firmy. Jakość nawozów gwarantują znane marki Yara, ICL, Haifa, Intermag, Inco Veritas, Grupa Azoty, Azelis, NaturalCrop, Amagro. W Bydgoszczy i Grudziądzu znajdziemy też asortyment, co prawda kurczący się zgodnie z zarządzeniami MRiRW, środków ochrony roślin.

– Na fali ekologizacji widzimy wzrost zainteresowania nawozami i preparatami do gospodarowania w systemie ekologicznym – zauważa pani Magdalena. Jest też możliwość ochrony przed niską temperaturą w postaci folii, siatek i agrowłóknin.

Podłoża i woda

Hurtownia Ogrodnicza Flortom jest wyłącznym importerem do Polski niemieckich podłoży Gramoflor. Są one wydobywane metodą cegiełkową, co pozwala zachować dużą pojemność powietrzną i wodną we właściwych proporcjach. Taka struktura zapobiega kurczeniu się i oddalaniu od ścianek doniczki torfów i substratów w wyniku wysychania. W ofercie są również podłoża, torfy i substraty (do wysiewu, pikowania i uprawy docelowej) firm Agaris (dawniej Hollas), Klasmann, Hartmann, Botanica i Ceres.

image

W ofercie firmy są torfy i substraty do wysiewu, pikowania i uprawy docelowej.

FOTO: fot. Kw

Substraty różnią się rodzajem torfu, stopniem jego rozdrobnienia, odczynem pH, zawartością składników odżywczych oraz zastosowanymi komponentami uzupełniającymi.

We Flortomie kupimy też wełnę mineralną – kostki i maty, wermikulit, perlit, maty kokosowe prasowane i włókno kokosowe.

Bez nawadniania nie ma ogrodnictwa. Dlatego hurtownia ogrodnicza powinna dysponować kompleksowym asortymentem do systemów nawadniania. I tak jest w tej hurtowni. Są tu węże, linie i taśmy kroplujące, złączki, sterowniki, filtry, dozowniki inżektorowe i proporcjonalne, elektrozawory, działka wodne, zraszacze polowe, zraszacze wynurzalne i dysze do nich, mikrozraszacze, czujniki nawadniania, studzienki itd.

image

Hurtowania Flortom dysponuje kompleksowym asortymentem do systemów nawadniania.

FOTO: fot. Kw

Rynek hobbystów

 Właściciele starają się nadążyć za rosnącym rynkiem dla ogrodników-amatorów.

 – Dlatego podjęliśmy współpracę ze znaną z branży samochodowej firmą Daewoo. Ich kosiarki i pozostałe sprzęty nie przysparzają nam reklamacji. Mamy też różne modele sekatorów Felco i opryskiwaczy Kwazar, narzędzia ogrodnicze oraz nasiona w małych opakowaniach, podobnie nawozy i środki ochrony roślin dopuszczone do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych. W zakresie rozwiązań dla amatorów ważne są dla nas marki Florovit, Ekodarpol, Intermag czy NaturalCrop. I profesjonaliści, i amatorzy znajdą we Flortomie skrzynki, doniczki, multiplaty, gumki do pęczkowania, worki raszlowe, taśmy lepowe, pułapki, ule z trzmielami, zawieszki, zapinki, klipsy, podporyitd.

image

Sprzęt ogrodniczy firmy Daweoo.

FOTO: fot. Kw
19. maj 2024 10:11