StoryEditorPodpowiadamy

Jak prawidłowo okryć buraki? Jakie cechy powinny mieć te przeznaczone do przechowywania?

18.11.2022., 08:00h
Natalia Marciniak-MusiałNatalia Marciniak-Musiał

Rozpoczyna się sezon na okrywanie buraków. Te z przeznaczeniem do przechowywania pod pryzmę, powinny cechować się zdrowotnością, nie mogą być uszkodzone ani przemrożone. Dodatkowo muszą być wolne od zanieczyszczeń. Jak przygotować pryzmę?

Najważniejsze cechy buraków cukrowych przeznaczonych do przechowywania

Jakość przechowywanych buraków cukrowych jest ściśle powiązana z ich zbiorem w odpowiednim terminie.

Najlepsze jakościowo buraki to warzywa:

  • suche,
  • czyste,
  • nie uszkodzone,
  • prawidłowo ogłowione lub odliścione.

Te właściwości gwarantują, że w pryzmie zachodzi swobodna wymiana powietrza, temperatura wewnątrz nie wzrasta, a tym samym ryzyko infekcji grzybiczej i pleśni nie jest wysokie.

Kiedy zebrać buraki?

Listopad i początek grudnia to czas, w którym zbierane są buraki z przeznaczeniem na ich dłuższe przechowywanie.

Zgodnie z prognozami długoterminowymi, najlepszy czas zbioru w tym roku minie po 20 listopada – od tego czasu przewidywane są przymrozki do - 4oC i opady deszczu z śniegiem.

Na jakiej zasadzie działa pryzma? Jak zapobiec startom cukru?

Włóknina, która jest wykorzystywana do okrywania buraków redukuje wahania temperatur w granicach + /- 5°C. Utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz pryzmy dobrze wpływa na jakość przechowywanych buraków.

– doświadczenia mówią o zabezpieczeniu przed stratami cukru w ilości ok. 400 g/tonę/dobę.

Ograniczenie strat masy i jakości zgromadzonych w pryzmach buraków do minimum to priorytet ich przechowywania. Aby było to możliwe powinno się je okryć tuż po zbiorze.

image
Co dodatkowo oferuje KGS?

Buraki nadwyżkowe. KGS podnosi ceny

Miejsce przeznaczone pod pryzmę powinno być:

  • wyrównane,
  • wolne od kolein,
  • zlokalizowane w miejscu pozwalającym w każdych warunkach na załadowanie buraków.

Jej wymiary powinny być dostosowane do możliwość technicznych doczyszczarko – ładowarki, a w przypadku mechanicznego okrywania buraków ułożona w sposób pozwalający na przejazd ciągnika i nie przekraczać 3 m (wys.) oraz 9 m (szer.). Pojazdy na które ładowane są buraki powinny mieć zapewniony dojazd na utwardzonej drodze.

Istotną rolę odgrywają także prawidłowe okrycie pryzmy włókniną, które ogranicza straty, ułatwia doczyszczanie, załadunek, czyni surowiec łatwiejszym w przerobie i umożliwia ograniczenie wzrostu temperatury wewnątrz pryzmy. Z drugiej strony dolne partie pryzmy mogą być narażone na spadki temperatur, dlatego spód okrywamy dodatkowo słomą.

Sudzucker Polska podpowiada, jak przechowywać buraki

Sudzucker Polska przygotowała dla swoich plantatorów broszurę oraz filmik, a także służy pomocą od strony doradczej.

Zgodnie z tym sezon na przechowywanie buraków rozpoczyna się od 17 listopada, tym samym zaleca się okrycie wszystkich pryzm przeznaczonych do odbioru po 24 listopada specjalną włókniną.

Na pierwsze wypłaty premii związanej z prawidłowym okryciem plantatorzy mogą liczć od 24 listopada (zasada min. 7 dni okrycia). Jednocześnie zgodnie z zapisami Umowy kontraktacyjnej warunkiem uzyskania premii za prawidłowe okrycie jest udokumentowanie okrycia pryzmy włókniną i przygotowanie protokołuł z kontroli okrycia pryzm.

Ponadto rolnicy powinni monitorować stan buraków i okrycia, szczególnie po i przy silnym wietrze.

 

Oprac. na podst. Natalia Marciniak-Musiał tygodnik-rolniczy.pl

fot. envato.elements

29. maj 2024 13:06