StoryEditorWiadomości ze świata

Blisko 30% plonu brukselki w Holandii uszkodzone przez niskie temperatury

13.01.2023., 11:00h

Uszkodzenia spowodowane przez mróz w Holandii doprowadziło do strat w plonie sięgających od 20 do 30%. Jak kształtują się obecnie jej ceny?

W Holandii mróz, który wystąpił w grudniu, znacząco wpłynął na plon brukselki. Jak mówi Andre Noordhoek, który zajmuje się uprawą na eksport, straty sięgają od 20 do 30%.

— Tuż przed Bożym Narodzeniem, wystąpiły mrozy, przez kolejny tydzień nasza praca była przez to sparaliżowana. Kolejne dwa tygodnie przeznaczyliśmy na odrobienie start. Ceny wystrzeliły w górę, tuż przez świętami, kiedy to popyt na brukselkę jest znacznie większy. Niestety, teraz gdy mieliśmy czas podsumować szkody, dopiero dostrzegamy rzeczywiste starty — mówi Andre portalowi FreshPlaza.

Niskie temperatury znacząco wpływają na jakość brukselki

— Produkty, które oferujemy naszym nabywcom, nie są złe, ale musimy przypominać ludziom, że nie jesteśmy teraz w stanie dostarczyć im towaru takiej samej jakości co wcześniej — dodaje Noordhoek.

image
Obowiązkowa brukselka czy kapusta kiszona?

Mimo że sezon brukselki rozpoczął się bardzo dobrze, teraz nastroje są znacznie gorsze. Obecna cena wynosi około 0,5 euro za kilogram, co nie przynosi plantatorom za dużego pocieszenia. W tym roku odnotowano również wzrost areału uprawy brukselki, ale jak zauważa Andre, kolejny sezon nie wskazuje, żeby taki trend się utrzymał.

 

opr. Bernat Patrycja

na podst. FreshPlaza

fot. envato.elements

19. czerwiec 2024 23:18