StoryEditorZe świata

Edycja genów Multiplex - odmiany pomidorów o różnych kolorach

07.10.2022., 12:29h
MKHMKH

Grupa badawcza kierowana przez profesora Li Chuanyou z Instytutu Genetyki i Biologii Rozwojowej Chińskiej Akademii Nauk (IGDB-CAS) opracowała strategię szybkiej hodowli, której celem jest wygenerowanie linii pomidorów o różnych kolorach.

Kolorowe pomidory powstać mają z pomidorów czerwonych poprzez edycję genów multipleksowych za pośrednictwem CRISPR/Cas9 – praca „Recoloring tomato fruit by CRISPR/Cas9 – mediated multiplex gene editing”.

Stosując tę strategię, naukowcy stworzyli odmianę Alisa Craig z czerwonymi owocami jako serię genotypów pomidorów o różnych kolorach owoców, w tym żółtym, brązowym, różowym, jasnożółtym, różowo-brązowym, żółto-zielonym i jasnozielonym.

Pomidor jest najpopularniejszym na świecie warzywem. Tymczasem jego kolor jest uważany za istotną cechę w uprawach ogrodniczych, która znacząco wpływa na preferencje klientów.

Kolor owoców zależy od nagromadzenia różnych pigmentów, takich jak karotenoidy, flawonoidy itp. Jest to cecha multigeniczna, która zajmuje lata, aby osadzić wszystkie geny związane z kolorem w jednym tle genetycznym przy użyciu tradycyjnego krzyżowania, a unikanie przyciągania wiązań podczas tego procesu jest również trudne.

Dzięki opracowanemu podejściu rośliny bez transgenów o różnych kolorach owoców można uzyskać w mniej niż rok. A najbardziej pozytywnym punktem jest to, że mogą zachować cechy oryginalnej odmiany i nie wpływają na inne ważne cechy agronomiczne.

Strategia ta stanowi punkt odniesienia dla poprawy cech kontrolowanych przez multigen poprzez edycję genów multipleksowych i może być łatwo rozszerzona na inne uprawy ogrodnicze.

Na podst. Institute of Genetics and Developmental Biology Chinese Academy of Sciences

mkh

fot. envato.elements/poglądowe

29. maj 2024 15:10