StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Eksport produktów ekologicznych na rynek Unii Europejskiej ma być uproszczony

03.01.2023., 10:57h

Certyfikaty, które są wydawane dla produktów rolno-spożywczych między innymi pochodzących z Mołdawii mają być uznawane na rynku europejskim, co za tym idzie, eksport takich produktów na rynek Unii Europejskiej będzie znacznie uproszczony. Pozwoli to również na uzyskanie dotacji dla producentów. Ile firm ekologicznych działa w Republice Mołdawii?

Został zatwierdzony projekt przez Gabinet Ministrów Republiki Mołdawii, który traktuje o ustawie o ekologicznej produkcji rolno-spożywczej i oznakowaniu takich produktów. Nowe przepisy mają pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie rynku wewnętrznego oraz zapewnienie uczciwej konkurencji, a także zwiększyć zaufanie obywateli do produktów oznakowanych jako towar ekologiczny.

Ekologiczne produkty z Mołdawii trafią na rynek UE

Dokument ten przewiduje również międzynarodowe uznanie jednostek certyfikujących w Republice Mołdawii. Dzięki czemu lokalni producenci będą mieli możliwość eksportowania swoich produktów do krajów Unii Europejskiej, omijając etap akredytowania w kraju. Dodatkowo pozwoli to uzyskać dostęp do dopłat, z których do tej pory mieli możliwość korzystać jedynie producenci, którzy przedkładali dokumenty władzom krajowym.

image
Jaki zaplanowano budżet na rok 2023?

Jakie strategiczne priorytety promowania produktów spożywczych określiła na rok 2023 UE?

W projekcie znajdują się również zasady, które obowiązują w produkcji ekologicznej. Tym samym stosowanie w rolnictwie ekologicznym organizmów modyfikowanych genetycznie GMO, nawozów czy innych zabronionych substancji.

Produkty oznakowane jako ekologiczne, mają zawierać przynajmniej 95% składników pochodzenia biologicznego. W celu uzyskania takiego towaru producenci rolni wykorzystać mogą wyłącznie nasiona pozyskiwane metodami ekologicznymi.

Czytaj także: Sektor rolnictwa ekologicznego to jeden z ważniejszych obszarów. Co w takim razie z przetwórniami ekologicznymi?

Dodatkowo ustawa to nadaje system nadzoru, który określa kompetencję właściwych organów. Aby zapewnić prawidłową i ściślejszą ochronę oraz kontrolę, w procesie certyfikacji ma brać udział Krajowa Agencja ds. bezpieczeństwa Żywności.

W Republice Mołdawii na ten moment działa 150 firm, które specjalizują się w uprawie ekologicznej.

 

Bernat Patrycja

Źródło: East-Fruit.

Fot: envato.elements

19. maj 2024 10:09