StoryEditorEKOLOGIA

Brunatna biostymulacja. Jak biostymulatory wpływają na rośliny uprawne?

23.12.2022., 10:00h
redakcja WiOMredakcja WiOM

Biostymulator to produkt, który niezależnie od zawartości składników pokarmowych zawiera substancję czynną (jedną lub więcej) bądź mikroorganizmy. Źródłem tych ważnych substancji czynnych są glony. Jak zatem wpływają na rośliny uprawne?

Glony, zwane również algami (łacińska nazwa glonów to Algae) to grupa organizmów plechowych (beztkankowych). W większości są organizmami samożywnymi – pierwotnymi producentami materii organicznej w zbiornikach wodnych. Na świecie istnieje ponad 30 tysięcy gatunków glonów. Są organizmami mikroskopijnymi (kilka mikrometrów) lub olbrzymimi, dochodzącymi do 100 m (glony morskie), zwanymi też makroalgami. Należą do nich zielenice, brunatnice i krasnorosty. Stąd pomysł zasilania wyciągami z glonów morskich roślin uprawnych.

Glony zawierają różne rodzaje chlorofilu, ksantofile, fikocyjaniny. Prowadzą fotosyntezę (pobierają dwutlenek węgla, wydzielają tlen). Gromadzą materiały zapasowe w postaci skrobi i innych wielocukrów (np. laminaryny), wolutynę oraz tłuszcze czy alginian.

 • Laminaryna stymuluje naturalną odporność roślin i bierze udział w aktywacji genów odpowiedzialnych za syntezę białek związanych z patogenezą.
 • Alginian jest składnikiem ścian komórkowych, tworzącym strukturę wiążącą wodę, dzięki czemu zapobiega wysuszeniu roślin przy wystawieniu na bezpośrednie działanie powietrza, np. podczas odpływu.

Glony wydajnie akumulują pierwiastki biogenne i metale lekkie (m.in. potas, wapń i magnez), stając się bogatym ich źródłem.

Nawożenie biomasą alg:

 • wpływa pozytywnie na strukturę gleby,
 • poprawiając zdolność do zatrzymywania wilgoci,
 • wspomaga pożyteczne mikroorganizmy glebowe.
 • Glony wykorzystuje się też do bioremediacji – usuwania zanieczyszczeń z gleby np. metali ciężkich.
 • Działanie ochronne przed stresem solnym brunatnic wykorzystuje się również w rekultywacji gleb zasolonych.

image
Czy znasz ten produkt?

Regulator zapobiegający kiełkowaniu bulw, fungicyd o szerokim spektrum działania w malinach i biostymulator z poliaminami. Znasz te produkty?

Brunatnice w rolnictwie

Większość gatunków glonów wykorzystywanych rolniczo należy do klasy brunatnic i rodzajów: Ascophyllum, Fucus i Laminaria. Przed laty ich nawozowe wykorzystanie było ograniczone wysokim zasoleniem, zawartością piasku i długim czasem rozkładu oraz nieopłacalnym transportem na większe odległości. Na większą skalę zaczęto je stosować po opracowaniu metod ich obróbki (upłynniania). Rozwój technik chromatograficznych pozwolił na gruntowne zbadanie ich składu i traktowanych nimi roślin.

Wykazano przykładowo korzystny wpływ ekstraktów z brunatnic na rośliny fasoli w warunkach niedoboru wody, na poprawę kwitnienia pomidora przy wysokiej wilgotności, czy stymulowanie kiełkowania nasion pomidora i wzrostu sadzonek. Produkty na bazie alg zwiększają zawartość chlorofilu w liściach traktowanych roślin. Znane są pozytywne efekty działania brunatnic na mikroflorę glebową, przez sprzyjanie namnażaniu bakterii pobudzających wzrost roślin oraz antagonistyczne dla patogenów. W algach morskich stwierdzono obecność cytokinin oraz auksyn czy kwasu abscysynowego. A jak obecność wymienionych hormonów roślinnych, to:

 • wychodzenie nasion ze stanu spoczynku,
 • stymulacja wzrostu roślin i ukorzeniania,
 • przyspieszenie kwitnienia i tworzenia owoców (również partenokarpicznych),
 • ochrona rośliny przed utratą wody (m.in. poprzez zamykanie aparatów szparkowych).

Zróżnicowana rejestracja - jaki biostymulator wybrać?

W obrocie handlowym w Polsce znajdują się preparaty mające właściwości biostymulujące. Mogą być one wprowadzane na rynek na podstawie różnych przepisów.

 • Część jest zarejestrowana jako środki ochrony roślin w grupie „regulatory wzrostu i rozwoju roślin”,
 • część na podstawie przepisów o nawozach jako „środki wspomagające uprawę roślin”,
 • są także preparaty sprzedawane w Polsce bez rejestracji.

Zgodnie z prawem w Polsce można legalnie bez rejestracji wprowadzać do obrotu nawozy oraz środki wspomagające uprawę roślin, zarejestrowane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w Turcji. Nawozy WE nie wymagają rejestracji w żadnym z państw Wspólnoty. Sposób wprowadzenia preparatu na rynek ma zasadnicze znaczenie dla konsumenta. Najlepiej przebadane są biostymulatory sprzedawane jako środki ochrony roślin. W ich przypadku istnieje także gwarancja skuteczności preparatu, zastosowanego zgodnie z instrukcją producenta, z której można korzystać na podstawie faktury. Biostymulatory wprowadzone do obrotu zgodnie z zasadami ustawy o nawozach zostały ocenione przez niezależnych ekspertów i uznane za bezpieczne oraz przydatne do zamierzonego zastosowania. W przypadku zakupu biostymulatorów niezarejestrowanych konsument powinien w szczególny sposób kierować się renomą producenta, ponieważ nie ma tutaj żadnej innej gwarancji, że produkt zadziała i że jest bezpieczny.

Przykładowe produkty dostępne na rynku

BM Start – płynny nawóz organiczno-mineralny, zawierający bor, molibden, siarkę, magnez oraz filtrat z alg Ascophyllum nodosum (GA142).

Bio-algeen S90 plus 2 – naturalny wyciąg z glonów morskich, o wszechstronnym zastosowaniu w uprawach ogrodniczych i rolniczych.

Maral – nawóz biostymulujący procesy życiowe roślin, zawierający ekstrakt z 3 alg morskich: Ascophyllum nodosum, Laminaria dogitata, Focus ssp.

FoliQ Ascovigor – zawiera wyciąg z alg morskich Ascophyllum nodosum.

Wuxal Ascofol – wysokoskoncentrowana naturalna zawiesina z wyciągiem z alg brunatnych Ascophyllum nodosum z borem, manganem i cynkiem.

Basfoliar Kelp P-Max SL – płynny nawóz np., o wysokiej zawartości biostymulującego wyciągu z alg morskich Ecklonia maxima.

Vitanica Si – płynny nawóz organiczno-mineralny NPK na bazie wyciągów z alg (Ecklonia maxima) z krzemem.

Gama DNA – w skład grupy dla upraw specjalistycznych wchodzi Kaoris, nawóz biostymulujący na bazie ekstraktów roślinnych oraz alg brunatnych.

Seactiv – grupa biostymulatorów wytwarzanych na bazie wyselekcjonowanych aktywnych molekuł z alg morskich.

Fertiactyl – nalistno-doglebowe preparaty z wyciągiem z alg, kwasami humusowymi i fulwowymi.

Kelpak SL – zawiera płynny koncentrat z alg Ecklonia maxima oraz wiele naturalnych substancji czynnych.

Kinactiv – to stymulator rozwoju owoców, który zawiera L-aminokwasy (biologicznie czynne) z surowca pochodzenia roślinnego oraz naturalne ekstrakty algowe z Ascophyllum nodosum.

Shigeki – biostymulator zawierający skoncentrowany ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum oraz najważniejsze mikroelementy.

Stim Pure Liquid – wysoce skoncentrowany płynny preparat na bazie wodorostów Ascophyllum nodosum.

FoliaStim Calcium SC – czysta i wysoce skoncentrowana zawiesina, zawierającą 15% wodorostów i wapń.

Naturalny Plon – jest połączeniem aminokwasów i ekstraktu z alg morskich Ascophyllum nodosum – 50% ekstrakt z alg (aminokwasy – pełne spektrum).

Green Alga Bioplasma – skoncentrowany, naturalny nawóz biologicznie czynny – zawiesina o wysokim stężeniu żywych alg słodkowodnych Chlorella vulgaris.

Vitafer Algi – mineralny nawóz biostymulujący z zawartością m.in. makro- i mikroskładników, aminokwasów oraz wyciągu z alg morskich Ascophyllum nodosum.

AlgoHum – skoncentrowana mieszanina 50% kwasów humusowych i 50% ekstraktu z brunatnych alg morskich Ascophyllum nodosum).

 

redakcja WiOM

fot. envato.elements

25. maj 2024 13:54