StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Holandia przeznaczy 26 mln euro na zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych w kraju

16.01.2023., 10:00h

Holandia ma ambicje zwiększenia obecnego 4% udziału rolnictwa ekologicznego do 15%, w tym celu dostępne jest 26 milion euro pochodzące z funduszu przejściowego. Jakie działania planują, aby między innymi zwiększyć sprzedaż produktów ekologicznych?

Aby osiągnąć udział 15% powierzchni upraw ekologicznych i jednocześnie wzmocnić ten sektor uprawy, na lata 2023 – 2024 zaplanowano budżet w wysokości 26 milionów euro, pochodzący z funduszu przejściowego. W tym celu Ministerstwo Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności (LNV) będzie współpracować z podmiotami sektorowymi i łańcuchowymi w celu zwiększenia zarówno produkcji, jak i konsumpcji produktów ekologicznych.

Działania obejmują:

  • kampanię konsumencką,
  • rozwój rynku,
  • rozszerzenie funduszu inwestycyjnego, który ma ułatwić rolnikom uzyskanie finansowania przejścia na uprawy ekologiczne,
  • zwiększenie wiedzy oraz innowacji.

Rozwój zrównoważonego systemu żywnościowego i unijnego Zielonego Ładu

Zdaniem resortu Plan Działań Ekologicznych, przyczynić się ma do rozwoju w kierunku zrównoważonego systemu żywnościowego oraz unijnego Zielonego Ładu.

— Od lat rolnicy ekologiczni pokazują, że rolnictwo ekologiczne jest realistycznym i opłacalnym sposobem na zwiększenie zrównoważonego rozwoju — mówi Adema, portalowi boerderij.nl — Jestem z tego naprawdę bardzo dumny. Swoją ciężką pracą ci pionierzy pokazują, że rolnictwo ekologiczne jest wspaniałą szansą dla rolników, którzy chcą stać się bardziej zrównoważeni.

Rynek rolnictwa ekologicznego wciąż niewielki

Minister Adema wskazuje jednak, że rynek rolnictwa ekologicznego wciąż jest niewielki, a koszty konwersji są w dalszym ciągu bardzo wysokie. Stworzenie planu działania ma być pierwszym krokiem w kierunku uczynienia rolnictwa ekologicznego, częścią holenderskiego systemu żywnościowego.

image
Rząd przyjął projekt ustawy – większe wsparcie dla rolników ekologicznych

Zostanie również powołany nowy zespół, składający się z przedstawicieli LNV, mający na celu zwiększenie sprzedaży produktów ekologicznych w różnych kanałach, zespół ma również wspierać kampanie uświadamiające konsumentów na temat produktów ekologicznych, co w konsekwencji przełożyć się ma na lepszą cenę dla producenta – rolnika.

Powstać ma również krajowy punkt informacyjny, do którego rolnicy, którzy chcą dokonać przejścia na uprawy ekologiczne, będą mogli zwrócić się z pytaniami dotyczącymi między innymi przepisów, czy opcji uzyskania finansowania.

Jeżeli mówimy o gruntach, to LNV dokonuje przeglądu systemu dzierżawy, tak aby długoterminowe umowy stały się nowym standardem, ma to dać pewność rolnikom większą pewność w przechodzeniu na uprawy ekologiczne.

 

opr. Bernat Patrycja na podst. boerderij.nl

fot. envato.elements

17. czerwiec 2024 11:55