StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Nowa odmiana czosnku opatentowana w Uzbekistanie. Dzięki niej będą mogli pierwsi wchodzić ze sprzedażą na rynek

19.01.2023., 08:00h

Nowa odmiana czosnku, w 2022 roku została opatentowana przez naukowców z Instytutu Badań Naukowych Upraw w Uzbekistanie. Czosnek pod nazwą Zhanub co oznacza południowy, charakteryzuje się dużo krótszym okresem dojrzewania w porównaniu z innymi odmianami.

— Jedną z głównych zalet nowej odmiany, jest to że ma krótki okres dojrzewania — 200 – 215 dni. Ponadto nowa odmiana charakteryzuje się bardzo dobrym plonowaniem, dużymi główkami, w których mieści się około 13 ząbków. Pod względem przydatności do transportu i trwałości również wykazuje bardzo dobre parametry — mówi autor odmiany Bakhodir Salomov, w wywiadzie dla Uzbekistan24.

Konkurencyjność na rynkach zagranicznych

Odmiana Zhanub wysiana w pierwszej dekadzie września pozwala uzyskać pierwszy plon już w trzecim tygodniu marca. Jest to około 20 – 25 dni wcześniej od innych odmian. W związku z tym umożliwia to wejście eksporterom z Uzbekistanu znacznie szybciej na rynki zagraniczne.

image
Ekologiczne "PROSTO Z POLA"

Z cyklu "PROSTO Z POLA" - gospodarstwo w Kiniowie, w którym uprawia się warzywa z produkcją na kiszonki

— Wszelką dokumentację przesłaliśmy do Agencji Własności Intelektualnej i otrzymaliśmy patent. Teraz nasze zadanie polega na rozpoczęciu produkcji nasion — mówi Rasulov, sekretarz naukowy z instytutu.

 

opr. Bernat Patrycja

na podst. East-Fruit
Fot: envato.elements/poglądowe

15. lipiec 2024 10:01