StoryEditorCebula na świecie

Produkcja cebuli w Europie mniejsza aż o 1 mln ton

23.11.2022., 08:11h

— Nie lekceważcie suszy — powiedział na początku października dyrektor Nationwide Produce. Teraz widzimy statystyki sezonu wegetacyjnego 2022. Produkcja cebuli w Europie jest mniejsza aż o 1 mln ton.

— Wybierzmy tylko jedną uprawę, aby to zilustrować. Uprawa bliska mojemu sercu – skromna cebula. Muszę zadeklarować tutaj zainteresowanie. Sami uprawiamy 550 akrów cebuli we Wschodniej Anglii. Sortujemy i pakujemy również około tysiąca ton cebuli tygodniowo w naszej pakowalni w Lincolnshire, która jest wspólnym przedsięwzięciem z naszymi partnerami AH Worth. Jestem również wieloletnim członkiem Komitetu, dyrektorem i byłym przewodniczącym BOPA – British Onion Producers Association. Kilka lat temu BOPA była zaniepokojona dokładnością rocznych statystyk dotyczących produkcji cebuli w Wielkiej Brytanii. Plantatorzy zostali poproszeni o podanie areału i plonów. Jeśli poprosisz hodowcę, aby to zrobił, nie będziesz zaskoczony, gdy usłyszysz, że to, co ci powie, będzie miało pesymistyczny wydźwięk. Wymyśliliśmy więc plan, aby zapytać wszystkie punkty nasienne o szczegóły sprzedaży nasion w Wielkiej Brytanii. Ich głównym zmartwieniem była poufność, więc rozwiązaliśmy ten problem, prosząc ich o przesłanie wyników do biegłego rewidenta. Zapewnił ich na piśmie, że wszelkie dostarczone przez nich informacje będą traktowane z najwyższą dyskrecją. Co więcej, księgowy opracowywałby statystyki, a punkty nasienne otrzymywałyby kopię wyników, co jest również dobrą informacją dla nich. Każdy jest zwycięzcą! - powiedział Tom O‘Malley na portalu FreshPlaza. 

image
Nagrodzony producent nasion

Produkcja nasienna jest produkcją elitarną, kiedyś też tak traktowani byli producenci. Dziś to już czas przeszły

Plantatorzy przechodzą na uprawy, które są bardziej opłacalne i mniej ryzykowne

Głównym zamiarem statystyk BOPA było opublikowanie prognozy dla zbiorów cebuli w Wielkiej Brytanii.

— Wielka Brytania spadek o 100 000 ton. To dużo. Jako naród zwykle uprawiamy około 450 000 ton i konsumujemy około 800 000 ton. Importujemy cebulę z całego świata, ponieważ jest to prawdziwie globalny towar, ale większość niedoborów pochodzi z Holandii i Hiszpanii. Jak widać, nie chodzi tylko o suszę. Częścią problemu jest spadek nasadzeń o 8,5%. Dlaczego? Plantatorzy odchodzą od warzyw i przenoszą się na bardziej opłacalne, mniej ryzykowne i mniej pracochłonne uprawy, takie jak zboża.

— Również dla hodowców z Europy Północnej cebula jest rośliną energochłonną. Jeśli zdecydujemy się przechować cebulę na sprzedaż w nowym roku, uruchamiamy chłodnie i obniżamy temperaturę do około 0,5 ° C mniej więcej teraz, w połowie/pod koniec listopada. To wymaga dużego nakładu energii — dodał.

Jak podaje O’Malley, w Niemczech pracuje organizacja badawcza pod nazwą AMI. Zajmuje się opracowywaniem statystyk dla krajów uprawiających cebulę w Europie. Dwa największe z nich wykazały zdecydowanie niższe plony, w większości z powodu suszy.

  • Hiszpania spadła z 1,567 mln ton do 1,198 mln ton.
  • Holandia spadnie z 1,768 mln ton do 1,494 mln ton.
  • Ogólnie szacuje się, że europejskie zbiory w tym sezonie spadną o 13,4% z 7,293 mln ton do 6,314 mln ton. Europa jako całość spadła o milion ton.

— Jeśli towar spada o kilka procent, może to mieć duży wpływ na cenę i dostępność. Szacowany spadek o milion ton, czyli 13,4% w całej Europie, to ogromny niedobór. Ponadto w tym sezonie w całej Europie istnieje poważny problem z fusarium. W przypadku cebuli objawia się to zgnilizną podstawową i ponownie winowajcą jest susza, która spowodowała stres na roślinie, powodując fusarium. Cena cebuli w Wielkiej Brytanii jest obecnie prawie dwukrotnie wyższa niż w tym czasie w zeszłym roku. Brzmi to, jak odpowiedź na wszystkie nasze modlitwy, ale większość cebuli uprawianej w Wielkiej Brytanii jest sprzedawana na podstawie umowy brytyjskim sprzedawcom detalicznym. Powiedzmy, że sprzedawcy detaliczni nie oferują nic takiego jak 100% wzrost ceny.

 

opr. na pods. FreshPlaza

fot. Patrycja Bernat

29. maj 2024 07:24