StoryEditorCEBULA W TYPIE HISZPAŃSKIM

Cebula w typie hiszpańskim. Czym charakteryzuje się odmiana Goldie, Yellow Sweet Spanish i Jady?

Krzysztof Mnich cebulę uprawia na prawie 13 hektarach. Które odmiany z firmy Alseed wybrał na swoją plantację? Jedną z nich można przechowywać nawet do 9 miesięcy.

Na tegoroczną liczbę 575,49 ha cebuli w gminie Gniewkowo składa się również prawie 13 ha Krzysztofa Mnicha z miejscowości Ostrowo.

W 60-hektarowym gospodarstwie Krzysztofa Mnicha uprawia się przede wszystkim pszenicę i kukurydzę, ale co roku jest także cebula. W tym sezonie gospodarz przeznaczył pod cebulę 12,5 ha najlepszej ziemi – klasy pierwszej i drugiej. Uprawia ją bez nawadniania, bo jak żartuje, w nocy woli spać, niż przestawiać deszczownię. Mimo to tegoroczny plon już wykopanej cebuli szacuje na 50 ton z hektara.

image

Krzysztof Mnich i Antoni Lipniewski z firmy Alseed.

FOTO: fot. Wójcik

W tym sezonie

Pan Krzysztof prowadzi tradycyjną uprawę płużną. W tym roku cebula po raz czwarty trafiła na to samo pole. Nie widać jednak na roślinach objawów fuzariozy. Tegoroczny siew (siewnik Monosem – po 2,3 jednostki/ha) przypadł na pierwsze dni kwietnia.

– Wiosną nie włókowałem pola, dwa razy jechałem agregatem Wicher z redliczkami – opowiada gospodarz. Pod agregat poszło 300 kg Korn-Kali. Gdy rośliny miały 3 liście, daliśmy 260 kg saletry amonowej. W fazie 4–5 liści ponownie była zaaplikowana saletra amonowa (250 kg) i 100 kg Korn-Kali. Do każdego z czterech zabiegów fungicydowych był dodawany siarczan magnezu i pyretroid. Zabiegi robię nie wcześniej niż o godzinie 23–24.

W tym sezonie gospodarz nie zanotował na swoim polu szczególnej presji wciornastka.

Pierwsze tegoroczne wykopki cebuli miały miejsce 5 września. Do dyspozycji jest Holaras UR170s – obcinacz szczypioru połączony z kopaczką.

image
SPOTKANIA WiOM

Jakie odmiany cebuli sprawdziły się w trudnym sezonie w Wielkopolsce?

Odmiany cebuli w typie hiszpańskim

Plantator uprawiał w tym sezonie trzy odmiany z firmy Alseed:

Yellow Sweet Spanish – która jest już znana gospodarzowi od kilku lat oraz dwie po raz pierwszy – Goldie i Jady. Wszystkie trzy pochodzą z hodowli De Corato Sementi.

  • Yellow Sweet Spanish, mimo że jest odmianą ustaloną, daje bardzo dobry plon (silny system korzeniowy). Tworzy duże, wyrównane cebule o średnicy około 8 cm. Przechowują się do końca grudnia. Pracownicy lubią ją obierać. U pana Krzysztofa obieranie, tylko ręczne, trwa do grudnia lub stycznia. – Obieramy po 2–2,5 tony dziennie i odwozimy do dużego producenta, pana Zbigniewa, do chłodni – przekazuje gospodarz.
image

Cebule odmiany Yellow Sweet Spanish można przechowywać do stycznia.

FOTO: fot. Wójcik
  • Odmiana Goldie reprezentuje typ hiszpański i może być przechowywana przez 8–9 miesięcy. Ma mocną ciemnożółtą łuskę. Okres wegetacji tej odmiany sięga 135 dni.
image

Odmiana Goldie reprezentuje typ hiszpański.

FOTO: fot. Wójcik

Pan Krzysztof zapytany o tegoroczne wyniki, szacuje najwyższy plon odmiany mieszańcowej w typie hiszpańskim, 125-dniowej – Jady.

image

Odmiana mieszańcowa Jady.

FOTO: fot. Wójcik

Cebule są pokryte grubą, ciemną łuską. Hodowca deklaruje możliwość ich przechowania do 9 miesięcy. Wszystkie trzy odmiany charakteryzują się łagodnym smakiem.

image

Odmiana mieszańcowa Jady.

FOTO: fot. Wójcik

Cebula w tym gospodarstwie jest przechowywana do stycznia w odkrytym terenie. Usypywana jest pryzma do 2 m wysokości (bez kanałów wentylacyjnych) i przykrywana zieloną agrowłókniną, przeznaczoną do zabezpieczania stogów słomy lub siana. Jest to włóknina igłowana P-140, stabilizowana UV (fliz nie kruszeje i nie niszczy się pod wpływem słońca). Jest używana przez kilka sezonów. Z jednej strony włóknina jest gładka, z drugiej chropowata.

 

Katarzyna Wójcik

19. kwiecień 2024 07:47